Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

23 Nisan’da 23 Hataylı çocuğun hayalleri hayat buldu

Amazon Türkiye, Hayalime Ortak Ol Topluluğu ve İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi işbirliğinde gerçekleşen “Geleceği Gülümsetecek Hayaller” projesi ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Hataylı çocukların hayalinden çıkan geleceğin icatlarının ilk prototipleri, İTÜ’deki Dijital Fabrikasyon dersi öğrencilerinin elinde 3B baskı teknolojisiyle hayat buldu.

Amazon Türkiye, Hayalime Ortak

Amazon Türkiye, Hayalime Ortak Ol Topluluğu ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı Hataylı çocukların öncülüğünde, anlamlı bir projeyle kutladı. Amazon Türkiye'nin Hayalime Ortak Ol Topluluğu iş birliğinde geçtiğimiz yıl Hatay Serinyol'da, Serinyol El Ele Yardımlaşma Derneği ev sahipliği ve yürütücülüğündeki Serinyol El Ele Yerleşkesi'nde hayata geçirdiği Gülümseten Hayaller Topluluk Evi faydalanıcısı çocuklar, İTÜ Mimarlık Fakültesi'nde Dijital Fabrikasyon dersi yürütücüsü Dr. Asena Kumsal Şen Bayram ve Y. Mimar Berfin Körükcü öncülüğünde düzenlenen iki günlük atölye çalışmasında Geleceği Gülümsetecek Hayaller'ini tasarladı. 5-14 yaş arası 23 çocuğun katıldığı atölye çalışmasından çıkan birbirinden yaratıcı icatlar, İTÜ'deki Dijital Fabrikasyon dersi yüksek lisans öğrencisi gençlerin yardımıyla 3B yazıcılar kullanılarak hayat buldu. İcatların ilk 3B prototipleri, hayallerini tasarlayan çocuklarla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hediyesi olarak paylaşıldı.
 
Mektupları ses teknolojisine çeviren robotlar, ihtiyaç halinde gelen evler, taşınabilen denizler
Dr. Asena Kumsal Şen Bayram süreçle ilgili şu bilgileri verdi: “Hatay'da birlikte hayal kurma şansı bulduğumuz öğrenciler öngörülerimizin çok üzerinde ilham veren tasarım önerileri geliştirdiler. Yaş aralığı fark etmeksizin, tüm öğrencilerin günümüz teknolojisi hakkındaki bilgi birikimleri, güncel problemlere sorgulayıcı ve çözüm üreten yaklaşımları ve gelecek öngörüleri yaşlarının çok üstünde bir seviyedeydi. İlk gün tasarımları çizerek geliştiren öğrenciler ikinci gün maket yapma aşamasında, karşılaşacakları üretim problemlerine ilişkin çözümler bile geliştirdiler. Gelecekteki çocukları mutlu etmek için barınma problemine hızlı çözüm üreten uçan evlerden, her icadı yapan robota, iyileştiren balonlardan, yapay zekâ ile notaları çalabilen enstrümanlara, gerekli anlarda GPS sinyal antenine dönüşen aparattan, taşınabilen denize, şeker ağacından, oyuncak dağıtan oyun parkı robotlara kadar geniş bir aralıkta yaratıcı önerilerle karşılaştık. Hatay'daki öğrencilerin tasarımlarını paylaştığımız İTÜ öğrencileri her projedeki incelikle düşünülmüş detaylara büyük bir hassasiyet ve özenle yaklaştı. Projelerin ruhunu, tasarım kararlarını, özellikle belirtilmiş detaylarını olduğu gibi aktarmak için büyük çaba gösteren öğrenciler, projelerin baskı ve sunum aşamasında da aynı özveriyle çalıştı. Geleceğin ve bugünün tasarımcılarını böyle keyifli ve yaratıcı bir platformda birleştiren bu projede çalışmak ve tüm süreçlere hâkim olmak bizler için paha biçilemez bir deneyim oldu.”
 
“Gülümseten Hayaller Topluluk Evi” ikinci yılında da Amazon Türkiye destekleriyle çocukların hayallerini gerçekleştirmelerine destek olmaya devam edecek
Geçtiğimiz yıl şubat ayında meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin hemen ardından yerel ve küresel tüm imkânlarını bölgeye yardım için seferber eden Amazon Türkiye, Hayalime Ortak Ol Topluluğu iş birliğinde ve Serinyol Elele Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (SEDYAD) ile depremden etkilenen toplulukların iyi olma hallerine uzun vadeli katkıda bulunmak amacıyla Gülümseten Hayaller Topluluk Evi'ni hayata geçirmişti. Çocuklar için “Hayalimi Kodluyorum”, STEM ve robotik kodlama eğitimlerinden resim derslerine, kadınlar için hasır sepet örme gibi atölyelerinden birebir psikolojik danışmanlık seanslarına kadar pek çok aktiviteye ev sahipliği yapan merkez, açıldığı günden bu yana 1.260'tan fazla kişiye ulaştı.
 
Merkezin ilk yılında sağladığı fayda sonucunda, Topluluk Evi'nin yerel paydaşlara devredilmeden önce Amazon Türkiye ve Hayalime Ortak Ol Topluluğu iş birliğinde ikinci yıla uzatıldığı bilgisini veren Amazon Türkiye Ülke Müdürü Richard Marriott, “Gülümseten Hayaller Topluluk Evi'ni, geçtiğimiz yıl depremden etkilenen çocuklarımızın eğitimlerini ve iyi olma hallerini desteklemek amacıyla hayata geçirdik. Bugün burayı 1.260'tan fazla kişinin hayatına dokunabildiğimiz bir yer haline getirdiğimiz için çok mutluyuz. Projemizi ikinci yıla da uzatarak daha fazla çocuğumuzun hayatında fark yaratmak, onları desteklemek için çalışmaya devam edeceğiz. Bu 23 Nisan'da, Hayalime Ortak Ol Topluluğu ve İTÜ iş birliğinde gerçekleştirdiğimiz bu projeyle de Hataylı çocuklarımıza hayallerini hediye etmek, onları yıkılmayacak hayaller kurabilmeleri için cesaretlendirmek istedik. Tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.” dedi.
 
“Çocuklarımıza sağladığımız her fırsatın, onlara duyduğumuz inancımızla birlikte yarınlarımızı aydınlatacağına inancımız tam”
Hayalime Ortak Ol Topluluğu Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Atakan Atalar ise konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Hayalime Ortak Ol Topluluğu olarak, Amazon Türkiye ile iş birliği içinde yürüttüğümüz ‘Gülümseten Hayaller Topluluk Evi', deprem felaketinin ardından şimdiye kadar 1.260'tan fazla çocuk, genç ve yetişkinin yaşamına dokunarak, onlara bilgi ve beceri aktarmanın ötesinde, umut ve dayanışma dolu bir yaşam alanı sundu. Bizim için büyük bir gurur kaynağı olan bu projeyi, Amazon Türkiye ile birlikte ikinci yıla taşımak ve böylece getirdiği olumlu etkiyi devam ettirmekten mutluluk duyuyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda Amazon Türkiye ve İTÜ iş birliğinde gerçekleştirdiğimiz Geleceği Gülümsetecek Hayaller projemizle çocuklarımızın hayallerine ortak olarak onların bu anlamlı gününü kutlama fırsatını bulduk. Çocuklarımıza sağladığımız her fırsatın, onlara duyduğumuz inancımızla birlikte yarınlarımızı aydınlatacağına inancımız tam. Onların gözlerindeki ışıltıyı görmek ve geleceklerine katkıda bulunmak, bizim için büyük bir onur. Daha birçok projede birlikte olmayı ve çocuklarımızın geleceklerine ışık tutmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği bu anlamlı günde, tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı yürekten kutluyor, onlara hayallerinin gerçeğe dönüştüğü aydınlık bir gelecek diliyoruz.”
 
Projede hayalleri gerçeğe dönüştürülen çocukların ve hayata geçirdikleri eserlerin bazıları ise şu şekilde:
 
 
İCADI HAYAL EDEN ÇOCUKLAR:  

MUCİT ADI

SOYADI

İCAT

Elif Su

Yılmaz

İTFAİYE ROBOT

Doruk

Uzun

BR 1200- BİLİM ROBOTU

Ali

Tahir

MR 4000- MİMAR ROBOT

Halil Ege

Alkan

SÜPER 912- MUTFAK YARDIMCISI ROBOT

İsmail

Bereket

OYUN ROBOTU

Meryem

Cevent

OYUNCAK DAĞITAN ROBOT

Zeynep Ece

Cevent

OYUN PARKI ROBOT

Ege

Yıldız

GPS ÇOCUK & FARKLI FONKSİYONLU BİNALAR

Helen

Nafile

UÇAN EV

Arya

Nafile

HAYVAN BİRLEŞTİRİCİSİ

Nil

Nadas

OTOMATİK BESTE ENSTRÜMANLARI

Naz

Nadas

HAYVANLARLA KONUŞMA ÇİPİ

Ali

Uçar

MÜHENDİS ROBOT

Onur Barış

Uçar

HAYVANLARI BESLEYEN VE HAYVANLARLA KONUŞAN & GEREKLİ YERLERE ÇOCUKLAR İÇİN HAVUZ YAPAN ROBOT

Mehmet Poyraz

Büyükada

HIZLI EV YAPAN & İNSANLARI KORUYAN ROBOT

Ece Gülin

Büyükada

OKUYAMAYAN VE GÖREMEYEN ÇOCUKLARA MEKTUP OKUYAN ROBOT

Nil Deniz

Bereket

İYİLEŞTİREN ÇİÇEKLERLE DOLU KALP BALONLAR

Elif

Vural

ÇOCUKLARIN DUYGULARINI ANLAYARAK ONLARLA KONUŞAN VE ONLARA ŞEKER DAĞITAN ROBOT

Yıldız

Bolat

ŞEKER AĞAÇLARI

Kumsal

Bolat

İHTİYAÇ HALİNDE GELEN EV

Barış

Bolat

AÇILIP KAPANAN DENİZ

             
İTÜ Eğitmenleri ve Yüksek Lisans Öğrencileri:
Asena Kumsal Şen Bayram, Berfin Körükcü, İnanç Şencan, Aslı Bağcı, Zehra Değirmenci, Şeyma Nur Öz Kaya, Öykü Öngören, Zeynep Gökkaya, İpek Geç, Meryem Sözüer, Tuğçe Naz Demir, Aysu Güneş Dağ, Ayşe Cansu Kınsız, Merve Erdoğan, Naz Feryal Cezayirli, İpek Naz Toraman, Beyza Muş, Ecem Berna Şahin, Beril Özkaynak, Lilani Oei, Federico Bonfanti, Emrah Yılmaz, Filippo Gamberini, Ayşe Betül Alperen, Furkan Berke Çilesizoğlu.
 

Hibya Haber Ajansı