Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ABD, İsrail, Mısır ve Katar rehine anlaşmasının “temel hatları” konusunda anlaşmaya vardı

Stockholm, 25 Şubat (HİBYA) – ABD’nin ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan Pazar günü CNN’e verdiği demeçte, ABD, Mısır, Katar ve İsrail’in Gazze’de geçici ateşkes için yapılan rehine anlaşmasının “temel hatları” konusunda anlaşmaya vardığını söyledi.

Stockholm, 25 Şubat (HİBYA)

Anlaşmanın hâlâ müzakere aşamasında olduğunu söyleyen Sullivan, Katar ve Mısır'ın Hamas'la dolaylı görüşmeler yapması gerekeceğini de sözlerine ekledi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Cumartesi akşamı Katarlı, Mısırlı ve ABD'li arabulucularla Paris'te olası ikinci Gazze ateşkesine ilişkin toplantıdan dönen istihbarat şeflerinin brifing vermesi için savaş kabinesini topladı.

Mısırlı güvenlik kaynakları, bu hafta Doha'da Hamas ve İsrailli delegeler arasında arabulucuların seyahat edeceği daha fazla görüşme yapılacağını ve Kahire'de bir takip turu gerçekleştirileceğini söyledi.

Kasım ayında ateşkes, 7 Ekim saldırıları sırasında Hamas'ın ele geçirdiği 253 kişinin yaklaşık yarısının serbest bırakılmasıyla sonuçlandı. Bu anlaşmayla İsrail, serbest bırakılan İsrailli sayısının üç katı kadar Filistinli mahkumu bırakmıştı.

İsrail medyası, adı açıklanmayan yetkililere dayandırarak, Müslümanların kutsal ayı olan Ramazan'ı (Mart/Nisan) kapsayan altı haftalık ateşkes boyunca kalan 130 rehinenin yaklaşık üçte birinin geri getirilmesine yönelik bir çerçeve bulunduğunu bildirdi. Her iki taraftan da resmi bir açıklama gelmedi.

Hibya Haber Ajansı