Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Akıllı Asya Oyunları”, Çin tarzı modernleşmeyi yakından gösteren bir “pencere”

“Bir kelimeyle 19. Asya Oyunları’nı tanımlamak gerekirse, ben ‘akıllı’ kelimesini tercih ederim.” Hindistanlı bir muhabir, bu değerlendirmeyi kısa süre önce “The Times of India” gazetesinde yayımlanan bir makalede yaptı.

"Bir kelimeyle 19. Asya

"Bir kelimeyle 19. Asya Oyunları’nı tanımlamak gerekirse, ben ‘akıllı’ kelimesini tercih ederim.” Hindistanlı bir muhabir, bu değerlendirmeyi kısa süre önce "The Times of India" gazetesinde yayımlanan bir makalede yaptı. Hem yerli hem de yabancı spor severler, Çin’in Hangzhou kentinde düzenlenen 19. Asya Oyunları’nda dijital meşale taşıyıcısından insansız servislere, yarışmaları dijital izleme platformlarından robot hizmetçilere kadar birçok akıllı ve ileri teknolojiyle karşılaştılar.

19. Asya Oyunları, tarihinde ilk kez "akıllı" konseptiyle düzenlendi. Bunun temelinde, Çin’in son yıllarda elde ettiği kapsamlı inovasyon birikimi bulunmaktadır. İnovasyon, Çin tarzı modernleşmenin temel itici gücüdür. Son 5 yıl içinde, Çin’in Ar-Ge harcamaları, gayri safi yurt içi hasılasındaki oranını yüzde 2.1’den yüzde 2.5’e çıkardı. Teknolojik ilerleme, ülke gelişimine yüzde 60 katkı sağladı. Dünya Fikri Mülkiyet Hakları Örgütü, 27 Eylül’de yayımladığı 2023 küresel inovasyon endeksinde Çin’i dünya genelinde 12. sırada gösterdi. 19. Asya Oyunları, inovasyon, yeşil kalkınma ve kültür özellikleriyle Çin tarzı modernleşmede kaydedilen başarıları yansıtıyor ve Çin’in yeni gelişme vizyonunu gerçekleştirmesine ve kaliteli gelişimine destek oluyor.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı