Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bakan Koca: TÜRKÖK 1 milyon 49 bin 844 bağışçı adayı havuzuna ulaştı

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi’nin (TÜRKÖK) 1 milyon 49 bin 844 bağışçı adayı havuzuna ulaştığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 1 Nisan 2015’te, Türkiye'de ve dünyada kemik iliği nakline ihtiyacı olan hastalar için kurulan Sağlık Bakanlığı Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi'nin (TÜRKÖK) 1 milyon 49 bin 844 bağışçı adayı havuzuna ulaştığını duyurdu.

Bakan Koca, 5 Bin 195’i yurtiçi ve 664’ü yurtdışı olmak üzere toplam 5 Bin 859 hastaya hücresel ürün tedariği sağlandığını bildirdi. Koca, kemik iliği nakli ile ilgili şunları söyledi:

"Bilindiği gibi, kemik iliği kanserleri, lenfomalar, anemiler, immün yetersizlikler ve kalıtsal metabolik hastalıklar kemik iliği nakli ile tedavi edilebiliyor. 18-50 yaş aralığındaki sağlıklı bireylerin Türk Kızılay Kök Hücre Bağışçı Merkezi ve Sabit Kan Alma Merkezlerinden kök hücre bağışı ile ilgili bilgi almaları ve kök hücre bağışçı adayı olmaları hastalarımız için hayati derecede önemli. Her gönüllü, umuttur."

Bakan Koca, bağışçı adayların "kanver.org" sitesi üzerinden veya 168 çağrı merkezinden bilgi edinebileceklerini hatırlattı.

Hibya Haber Ajansı