Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Başkan Büyükkılıç, büyükşehir belediyesinin proje ve yatırımlarını anlattı

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç,Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’nde katıldığı bir programda Büyükşehir Belediyesi’nin proje ve yatırımları hakkında bilgi verdi.

Bu haberin fotoğrafı yok

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Türkiye’nin en büyük millet bahçelerinden Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’nde katıldığı bir programda, Büyükşehir Belediyesi’nin proje ve yatırımları hakkında açıklamalarda bulundu.

1 milyon 260 bin metrekare alana sahip Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’nde 1 milyon metrekare alanın sadece yeşil alan olarak tasarlandığına dikkat çeken Başkan Büyükkılıç, şunları söyledi:

“Erciyes’in eteğinde Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’ndeyiz. Burası 1 milyon 260 bin metrekare, Türkiye’nin en büyüklerinden birisi o açıdan bizim için de önemli. Bizim anlayışımızın yerel yönetimlere iş başına gelmeden önce dört beş kullanılabilir park ya var ya yoktu. Onların da etrafı dikenli tellerle çevriliydi. Şimdi Allah’a şükürler olsun sırf merkezde 2 binin üzerinde fonksiyonel, bakımlı, vatandaşın rahatlıkla girdiği çıktığı, eğlendiği, dinlendiği, keyifli mekânlar olarak nitelendirdiği parklarımız mevcut.” 

Büyükkılıç, Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi içerisinde yer alan etkinlik alanları ve 39 bin metrekarelik biyolojik gölet hakkında bilgiler vererek, “69 bin metrekarelik etkinlik alanı diye nitelendirdiğimiz alan var. Gastronomi etkinliğini de burada yaptık. 7 bin metrekare ayrıca bir etkinlik alanımız var. Biyolojik gölet diye nitelendirdiğimiz canlıların ve içerisinde bitkilerin olduğu 39 bin metrekare, 2,5 kilometre uzunluğunda bir göletten söz ediyoruz. Etrafında vatandaşlarımız sahilde yürür gibi yürüyorlar. Gecesi ayrı bir güzel gündüzü ayrı bir güze” dedi.

Kayseri’nin bisiklet kullanımına en uygun şehirlerden biri olduğunu ifade eden Başkan Büyükkılıç, millet bahçesi içerisinde yapılan bisiklet yollarından da söz etti.

Başkan Büyükkılıç açıklamasında, Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’nde vatandaşlara hizmet veren spor alanlarına da değindi.

Kayseri’nin açık hava müzesi konumunda bir şehir olduğunu vurgulayan Büyükkılıç, “Mutfak Sanatları Merkezi tamamlanma aşamasında, içerisinde yeme içme mekânları, atölyeleri. Sıradan bir hizmetten ziyade Kayseri’ye özgü hizmetlerle burayı buluşturmaya çalıştık. Kayseri bir açık hava müzesi niteliğinde o açıdan da turizm odaklı çalışmalarda da arzu ediyoruz. Ticaretin merkezi, sanayinin merkezi. Son yapılan kazılarda 7 bin yıl öncesine giden Kültepe Kaniş-Karum dediğimiz bölgeden çıkan tabletlerle hem ticaretten hem sosyal içerikli sözleşmelerden, anlaşmalardan söz ediliyor. Onu da müzeleştirmek için yer altında 3 bin 500 metrekare büyüklüğünde bir müze yapmak suretiyle onu da hayata geçiriyoruz. Gastronomi konusunda kreatif şehirler listesine girdik UNESCO’nun ve bu alandaki çalışmalarımızı da sürdürüyoruz. Gastronomi merkezini de bu anlayış içerisinde hayata geçiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Büyükkılıç, Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi ve Havaalanı Yeni Terminal Binasının açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağını kaydetti. 

Başkan Büyükkılıç, Kapuzbaşı Şelaleleri ve Soğanlı Vadisi’ne ayrı bir parantez açarak, şunları kaydetti:

“Kapuzbaşı Şelaleleri, Niagara Şelalelerinden sonra en yüksek ikinci şelale. Dünya çapındaki bir değerimizi ulusal, uluslararası boyutta paylaşmamız lazım onun içinde yollarını tamamen sıcak asfalt yaptık. Balon turizmini gündeme getirdik, Soğanlı Vadisi. Sayın Valimize de teşekkür ediyoruz, bu konuda çalışmalara verdiği destekten dolayı. Orası adeta Kapadokya’nın giriş kapısı, biz de bu manada balon turizmiyle de şehrimizden söz ettirme adına da çalışmalar yapıyoruz. Kazılar yapıyoruz, mozaikler, 7,5 milyon yıl önce yaşamış fosiller çıkarttık. Ulusal ve uluslararası bazda gelen bilim adamları, onu da müzeleştiriyoruz.” 

Kayseri’yi ulusal ve uluslararası boyutta tanıtmak için ellerinden geleni yaptıklarını söyleyen Büyükkılıç, “Şehrimizi sadece ulusal değil, uluslararası boyutta tanıtmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bizi seven, güvenen ve seçen hemşehrilerimize layık olma, hayırseverliği ile meşhur olan güzel insanların hizmetkârı olma yönünde gayret gösteriyoruz” dedi.

 

Hibya Haber Ajansı