Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bayram havası

Yurt içi piyasalar bayram tatiline oldukça iyimser bir zeminde giriyor. Bu kapsamda geçen haftaki momentumunu sürdüren Borsa İstanbul tarihi zirvesini yukarı taşımaya devam ederken benzer şekilde TL’nin de ılımlı görünümünü koruduğunu görüyoruz.

Yurt içi piyasalar bayram

Yurt içi piyasalar bayram tatiline oldukça iyimser bir zeminde giriyor. Bu kapsamda geçen haftaki momentumunu sürdüren Borsa İstanbul tarihi zirvesini yukarı taşımaya devam ederken benzer şekilde TL’nin de ılımlı görünümünü koruduğunu görüyoruz. Seçim belirsizliğinin ortadan kalkması, enflasyonu kontrol altına almaya yönelik para politikasına bağlı kalınması, regülasyonların sadeleştirilmesi ve yatırımcıların TL tercihinin ön plana çıkması gibi unsurlar görünümü güçlendiriyor. Yurt içi piyasaların kapalı olduğu süre zarfında ise yarın açıklanacak olan ABD TÜFE rakamının varlık fiyatlarına yön vermesini bekliyoruz. Küresel risk iştahının bozulmasına neden olacak bir tablonun ortaya çıkmaması durumunda tatilin ardından TL varlıkların pozitif görünümünü sürdüreceğini tahmin ediyoruz.

TL: Geride bıraktığımız haftada dolar karşısında %1’in üzerinde değer kazanarak gelişmekte olan ülke para birimleri ortalamasına kıyasla kuvvetli bir performans sergileyen TL yeni haftaya yatay bir görünümle başlayarak ılımlı seyrini korudu. Özellikle faiz desteği TL’nin cazibesini artırırken dövize yönelimi ise önemli ölçüde limitlemiş görünüyor. Her ne kadar yıl sonunda USD/TL’nin 40 lirayı aşabileceğine yönelik tahminlerde şimdilik anlamlı bir değişim göze çarpmıyor olsa da TL’nin reel olarak değer kazanma olasılığının yüksek olduğunun altını çizmek gerekir. TCMB’nin rezervlerinin önümüzdeki aylarda artması ise TL’nin görünümünü güçlendiren bir zemin yaratabilir. Makroekonomik veri tarafında günün tek önemli konu başlığı Şubat ayı sanayi üretimi rakamıydı. TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi yıllık bazda %11,5 artış gösterdi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre %3.2 arttı.

Borsa İstanbul: Borsa İstanbul Cuma günü sergilediği güçlü performansın ardından yeni haftaya da yukarı yönlü eğilimini koruyarak başladı. Bu kapsamda BIST-100 endeksinin 9700 puanın da üzerine yükseldiğini görüyoruz. Bugün işlemlerin yarım gün ile sınırlı kalması hareketliliği ve yukarı yönlü potansiyeli limitleyebilecek olsa da büyük resmin iyimser tarafta kalmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Bu noktada endeksin teknik görünümünün özellikle 9400 puanın aşılmasının ardından belirgin şekilde güçlendiğine ve 10.000 puanın radara girdiğine yönelik görüşümüzü koruyoruz.

BIST-30 en yakın vadeli VİOP kontratı

Günü 10693 puanda kapatan BIST-30 kontratlarında 10619, 10533, 10458 ve 10373 destek olarak izlenebilir. 10768, 10854, 10929 ve 11014 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

USD/TL en yakın vadeli VİOP kontratı

Günü 32.6252 seviyesinde kapatan USD/TL vadeli işlem kontratlarında 32.5925, 32.5275, 32.462 ve 32.397 destek olarak izlenebilir. 32.658, 32.723, 32.7885 ve 32.8535 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

Kaynak Ünlü&Co

Hibya Haber Ajansı