Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BİST100 endeksi

BİST100 endeksinde geçtiğimiz hafta risk iştahı yüksekti. Endeks haftayı %3,7 oranında yükselişle 8.335 seviyesinden tamamlarken, Eylül ayında yükseliş %5,3, yılbaşından itibaren yükseliş %51,3 oldu.

BİST100 endeksinde geçtiğimiz hafta

BİST100 endeksinde alıcılı başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz.

 

BİST100 endeksinde geçtiğimiz hafta risk iştahı yüksekti. Endeks haftayı %3,7 oranında yükselişle 8.335 seviyesinden tamamlarken, Eylül ayında yükseliş %5,3, yılbaşından itibaren yükseliş %51,3 oldu. Geçtiğimiz hafta ulaştırma ve bankacılık sektörü ön plana çıktı. BİST100 endeksi, 11 Eylül'de 8.400 olan tarihi zirve seviyesini görmesi sonrasında yaklaşık 1,5 aydır 7.600 – 8.400 bandında hareket ediyor. 8.400 seviyesinin iki defa test edilmesi, endeks üzerindeki iyimserliğimizi arttırıyor. 8.000 seviyesinin üstünde kalmamız durumunda 8.400 seviyesinin kısa vadeli hedef olmasını bekliyoruz. Aksi durumda endekste dip arayışları devam edebilir.

 

Geçen haftanın en çok merak edilen konularından olan S&P'nin Türkiye'ye ilişkin raporu yayımlandı. Mart ayında not görünümünü Negatif'e çeken S&P, yine not görünümünü revize etti. S&P, Türkiye'nin kredi notunu teyit ederken, kredi notu görünümünü Negatif'ten Durağan'a çevirdi. Açıklamada yenilenen siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasıyla 2026'ya kadar yeni ekibin Türkiye ekonomisini dış borçla finanse edilen tüketimden uzaklaştırarak daha dengeli dış ve mali hesaplara, daha kabul edilebilir enflasyon seviyelerine doğru yeniden dengeleyeceği öngörüldü.Para ve finans sektörü politikalarının etkinliği ve bağımsızlığı artarken, Türkiye'nin ödemeler dengesi pozisyonunun, özellikle de TCMB'nin net rezervlerinin güçlenmesi durumunda görünümün pozitife çekilebileceği ifade edildi. S&P, 2023'te temkinli de olsa faiz artışlarının devamını bekliyor.

Kaynak İnfo Yatırım

Hibya Haber Ajansı