Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Borsa İstanbul momentum kazanmaya çalışacak

Borsa İstanbul yurt dışına kıyasla iyimser bir haftayı geride bırakarak arka arkaya ikinci haftayı da değer kazanımı ile noktalamayı başardı. Çeyreksel bazda bakıldığında ise %45’e yakın kazanımla yıl içindeki en güçlü üç aylık dönemi geride bırakmış olduk.

Borsa İstanbul yurt dışına

Borsa İstanbul yurt dışına kıyasla iyimser bir haftayı geride bırakarak arka arkaya ikinci haftayı da değer kazanımı ile noktalamayı başardı. Çeyreksel bazda bakıldığında ise %45’e yakın kazanımla yıl içindeki en güçlü üç aylık dönemi geride bırakmış olduk. Ancak endeks bir önceki zirvesi olan 8400 puanı aşmayı henüz başaramadı. Dolayısıyla yeni haftada endeksin 8400 ile olan mücadelesini izlemeye devam edeceğiz. Genel olarak bakıldığında hem içeride hem de dışarıda önemli konu başlıklarının olduğu bir haftadayız. Bu kapsamda yurt içinde yarın açıklanacak olan enflasyon rakamı öne çıkarken aynı gün TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan ise TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda sunum yapacak. Yurt dışında ise federal hükümetin kapanma riskinin Kasım ayı ortasına ötelendiği ABD’de bu hafta istihdam rakamları açıklanacak.

 

 

 

TL: Haftanın son işlem gününde TL varlıkların odak noktasında kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Türkiye’nin kredi notu ve görünümüne dair yaptığı güncelleme vardı. Kurumdan yapılan açıklamada Türkiye’nin B seviyesindeki kredi notu teyit edilirken görünümün ise negatiften durağana yükseltildiği belirtildi. Böylece kredi notu yatırım yapılabilir seviyenin 5 kademe altında kalmış oldu. Görünümün yukarı revize edilmesi tek başında güçlü şekilde bir destekleyici faktör olmasa da Türkiye’ye ilişkin bakış açısının kısmen iyileştiğini yansıtması bakımından önemli. Hatırlanacağı gibi Fitch de geçen ay yaptığı güncellemede benzer bir adım atmıştı. Öte yandan TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yarın bir sunum yapacak. Merkez Bankası’nın izleyeceği politikalar hakkında ipuçları verebilecek sunumu TL varlıklar açısından haftanın önemli konu başlıkları arasında görüyoruz. Hazine ise Cuma günü açıkladığı takvime göre Ekim ayında 66,5 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık toplam 68 milyar TL’lik iç borçlanma yapmayı planlıyor.

 

 

 

Borsa İstanbul: Geride bıraktığımız haftada yukarı yönlü denemelerine karşın 8400 puanı aşmayı başaramayan BIST-100 endeksinde söz konusu seviye önemini korumaya devam ediyor. Yeni haftaya başlarken S&P’nin kredi notu görünümünde yaptığı yukarı yönlü revizyonun endekse ne ölçüde momentum kazandırabileceğini takip edeceğiz. Öte yandan Bloomberg’de yer alan habere göre Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında Ekim ayında 3 farklı ülkede toplantılara katılacak. Buna göre Şimşek, bu hafta 4-5 Ekim’de Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak. Bu toplantının ardından Şimşek’in 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın yıllık toplantılarına katılması bekleniyor. Hazine ve Maliye Bakanı’nın son olarak Paris’te 19 Ekim’de düzenlenecek toplantıda konuşması bekleniyor. Yabancı yatırımcılarla üst düzeyde yapılacak görüşmeler Türkiye’ye olan ilginin artmasını sağlayabileceği için hisse senetlerinin görünümü açısından da önem arz ediyor.

 

 

 

BIST-30 EN YAKIN VADELİ VİOP KONTRATI

 

Günü 9075.5 puanda kapatan BIST-30 kontratlarında 9012, 8940, 8876 ve 8804 destek olarak izlenebilir. 9140, 9212, 9276 ve 9348 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

 

 

 

USD/TL EN YAKIN VADELİ VİOP KONTRATI

 

Günü 28.278 seviyesinde kapatan USD/TL vadeli işlem kontratlarında 28.08, 27.854, 27.656 ve 27.4295 destek olarak izlenebilir. 28.476, 28.702, 28.9 ve 29.1265 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

 

Kaynak ÜnlüCo

Hibya Haber Ajansı