Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çemtaş’ın GES yatırımı

Çemtaş Çelik Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş, güneş enerji santrali (GES) yatırımına ilişkin bildirim yaptı.

Çemtaş Çelik Makina Sanayi

Çemtaş Çelik Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş, güneş enerji santrali (GES) yatırımına ilişkin bildirim yaptı.

Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Şirketimiz enerji maliyetlerinin yüksekliği, sürdürülebilirlik hedefleri çerçevesinde, karbon ayak izini azaltmak ve sürdürülebilir çevrenin korunmasına katkıda bulunmak amacıyla yenilenebilir enerji yatırımı yapılması kapsamında, 17.08.2023 tarih ve 2023/29 nolu yönetim kurulu kararıyla, şirketimizin Aras Elektrik Dağıtım A.Ş'ye yaptığı çağrı mektubu başvurusunun olumlu veya olumsuz sonuçlanacağının belirsizliği, arazinin satın alınması ve EPC sözleşmesinin çağrı mektubunun sonucuna bağlı olması, idari ve ekonomik risklerin Şirket'imiz dışındaki faktörlere bağlı olması, yapılacak bir duyurunun kamuyu yanıltma riski taşıması nedenleriyle, gerekli gizlilik önlemleri alınmak suretiyle SPK II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği'nin 'içsel bilgilerin kamuya açıklanmasının ertelenmesi' başlıklı 6. maddesi uyarınca bilgilerin ertelenmesi kararı alınmıştı.

Bu kapsamda, 17.08.2023 tarih ve 2023/29 nolu yönetim kurulu kararıyla Kars'ta 2 farklı santralde toplam 32 MWe kapasiteli arazi güneş enerjisi santrali kurulumu için Aras Elektrik Dağıtım A.Ş'ye başvuru yapılmış, başvurunun teknik değerlendirmeleri olumlu sonuçlanmış ve bağlantıya çağrı mektubu ilgili dağıtım şirketi tarafından şirketimize gönderilmiştir.

Yatırım, Kars'ta yer alan bir arazi üzerine kurulacak olup, 32 MWe kapasitesinde olacaktır. Arazi GES'i için şirketimiz ile CW Enerji Mühendislik Ticaret A.Ş arasında, arazi bedeli dahil olmak üzere KDV hariç 30.939.077,75 dolar tutarında sözleşme imzalanmış ve 3.093.907,77 dolar tutarında avans ödemesi gerçekleştirilmiştir. Sözleşme gereğince 7.734.769,44 dolar tutarındaki kısmının ödemesi ise 15 gün içinde gerçekleşecektir. Projeyle ilgili teknik çalışmaların tamamlanmasına müteakiben yatırım teşvik belgesine müracaat edilecektir.

Mevcut çatı üstü GES tesisimiz ve yapılacak arazi GES yatırımının tamamlanmasıyla şirketimizin mevcut elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 50'sinden fazlasını karşılanacağı öngörülmektedir. Proje tahmini olarak 2024 yılı dördüncü çeyreğinde faaliyete geçmesi planlanmaktadır.''

Hibya Haber Ajansı