Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çin’den ABD’nin” insan hakları raporuna” tepki

Çin, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yayımladığı 2023 İnsan Hakları Raporu’na tepki gösterdi.

Çin, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın

Çin, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yayımladığı 2023 İnsan Hakları Raporu’na tepki gösterdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, bugün düzenlenen basın toplantısında, “ABD’nin her yıl yayımladığı sözde insan hakları raporunun Çin’le ilgili kısımları siyasi yalanlar ve ideolojik önyargılarla dolu. Çin buna şiddetle karşı çıkmaktadır.” dedi.

Sözcü Wang, Çin’in insan hakları durumunun Çin halkı tarafından değerlendirilebileceğine işaret ederek, Harvard Üniversitesi tarafından 10 yılı aşkın bir süredir yapılan anketlere göre, Çin halkının hükümete dönük memnuniyet oranının yüzde 90’ı aştığını hatırlattı.

ABD’nin söz konusu raporda yaklaşık 200 ülke ve bölgedeki insan hakları durumuna karşı amirane bir tavırla yaklaştığına ancak kendisini atladığına dikkat çeken Wang, ABD'nin hegemonya ve zorbalıkla dolu olan bencil doğasını ve çifte standardını bir kez daha ifşa ettiğini vurguladı.

Wang, Gazze’de hayatını kaybeden 110 binden fazla kişiyi göz ardı eden ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin Gazze'de acil insani ateşkes talep eden karar tasarısını dört kez veto ettiğini ve bunun ABD'nin insan haklarına hiç önem vermediğinin ve insan hakkı ihlallerinin en iyi kanıtı olduğunu kaydetti.

Wang, ABD yönetiminin öncelikle kendi ülkesindeki silah şiddeti, uyuşturucu kullanımı ve ırk ayrımcılığı gibi sorunları çözerek diğer ülkelere insan hakları hakkında ne yapmaları gerektiğini söylemeyi bırakması, diğer ülkelerin iç işlerine karışmaması, insan hakları ve demokrasi kisveleri altında diğer ülkelere çatışma veya kaos ihraç etmemesi gerektiğini dile getirdi.

Hibya Haber Ajansı