Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

DEVA Partili Ekmen, seçime etki etmeye yönelik seçmen taşıma iddialarını Meclis’e taşıdı

TBMM Genel Kurulu’nda söz alan DEVA Partisi Mersin Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, seçimlerde seçmen taşındığı iddiaları ve seçim güvenliğinin sağlanmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bu haberin fotoğrafı yok

Geçtiğimiz hafta Diyarbakır, Batman ve Siirt illerini kapsayan ziyaretlerde bulunduğunu vebu ziyaretlerde özellikle Siirt’te yoğunlaşan ama diğer illerin de küçük ilçelerinde görülen seçmen taşıma hareketlerinin ciddi bir sosyal gerilime dönüştüğünü belirten Ekmen,“Bu bölgelerde karşımıza çıkan sorunun birkaç ayağı var: Birincisi ve en önemli kısmı Pervari, Şirvan, Eruh gibi seçmen 3 bin, 4 bin hatta 5 bin olan ilçelerde neredeyse bini bulan seçmen taşıma hareketliliğidir. Bin nüfus burada toplam seçmenin neredeyse yüzde 25'ine tekabül etmektedir. Ben Türkiye'de kampanya döneminde iktidarın değişik imkânlarla kampanyada ortaya koyduğu ağırlık noktasında sürekli eleştirdim ama her zaman hem ekranlarda hem ilgililer nezdinde seçim günü oy kullanma, oy kullanma sayımı ve sayılmış tutanakların icmali konusunda Türkiye'nin seçim güvenliğinde bir sorunu olmadığını savundum ancak ifade etmek gerekir ki seçmen taşımanın da usule aykırı bir şekilde ve bir ilçenin dengelerini değiştirir bir şekilde yapılması seçim güvenliği sorununun bir parçasıdır.” dedi.

Söz konusu iddialarla ilgili kuvvetli deliller bulunduğunu belirten Ekmen, şu ifadeleri kullandı:

“Bugün bu 3 ilçemizde yani Pervari, Şirvan ve Eruh'ta bazen bir hanede 20'nin üzerinde kişi seçmen olarak gözükmektedir. Biz bunlara Ocakayında itiraz edeceğiz.”

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a ve Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener’e çağrıda bulunan Ekmen, “Ricamız şudur: Kolluk, burada yapacağı incelemede hakkaniyete uygun davransın, bu evleri gerçekten yerinde ziyaret etsin; bu evlerde bu dönemde taşınmış seçmenin nereden geldiğine, bu seçmenin gerçekten bu ilçe sınırları içerisinde yaşayıp yaşamadığına dikkat etsin. Aksi halde, kağıt üstünde yapılacak incelemelerle verilecek ret kararları seçim kampanya dönemince büyük bir sosyal gerilim olarak bize geri dönebilecektir.” şeklinde konuştu.

Ekmen, konuşmasını sonlandırırken Ocak ayında yapılacak itirazların hakkaniyetle incelenmesi, bu işe karışmış kamu görevlileri noktasında korumacı davranmaması ve 142 no.lu belgenin tüm Türkiye genelinde ortak bir denetime açılması hususunu hatırlatarak, siyasi partilerin bu konuda duyarlı olacağına inandığını ifade etti.

Hibya Haber Ajansı