Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dolar endeksi ve tahvil faizlerinde kar satışları yaşanıyor

Dün yurt içinde Eylül ayına ait ekonomik güven endeksi %1.3 artarak 95.4 puana yükseldi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında, TL cinsinden enstrümanların çeşitlendirilmesi ele alınırken, kur korumalı mevduatlarla ilgili düzenlemeler birbirini izleyerek düşüşünü beşinci haftaya taşıdı.

Dün yurt içinde Eylül

Türkiye

 

Dün yurt içinde Eylül ayına ait ekonomik güven endeksi %1.3 artarak 95.4 puana yükseldi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında, TL cinsinden enstrümanların çeşitlendirilmesi ele alınırken, kur korumalı mevduatlarla ilgili düzenlemeler birbirini izleyerek düşüşünü beşinci haftaya taşıdı.

 

Bugün yurt içinde S&P’nin kredi not değerlendirmesi yakından takip edilecek.

 

Euro Bölgesi

 

Dün Euro Bölgesi’nde Almanya’da aylık bazda TÜFE beklentilerin altında %0.2 açıklanırken, yıllık bazda TÜFE ise %5.2’den %4.5’a sert bir düşüş yaşadı. Düşük gelen enflasyon verileri ve küresel bazda tahvil fiyatlarının bir miktar aşağı yönlü baskılanması Dax’ı rahatlatırken endeks günü pozitif tamamladı. Dolar endeksinde gördüğümüz kar satışlarıyla birlikte Eur/Usd paritesinde de tepki alımları yaşandı.

 

Bugün Euro Bölgesi’nde gözler enflasyon verilerinde olacak. TÜFE’nin yıllık bazda %5.2’den %4.5’a geri çekilmesi beklenirken, çekirdek TÜFE’nin ise %5.3’ten %4.8’e düşeceği öngörülmekte. Enflasyon tarafında bu ayla birlikte baz etkisinin ortadan kalkacak olması Avrupa Merkez Bankası’nı bu yıl kalan 2 toplantıdan birinde faiz artırmaya zorlayabilir. Sabah saatlerinde gelen veride Almanya’da  aylık bazda perakende satışlar beklentilerin altında %-1.2 açıklanırken büyüme üzerinde baskının devam ettiğini izledik. Bugün ayrıca Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’nin Paris’te yapacağı konuşma takip edilecek.

 

ABD

 

Dün ABD’de 2023 yılının 2. çeyreğine ilişkin açıklanan nihai büyüme verisi beklentilerin altında %2.1 olarak açıklanırken, beklemedeki konut satışları ise beklentilerin oldukça altında %7.1 azalış gösterdi. Haftalık işsizlik başvuruları 217 bin kişilik beklentiye karşı 204 bin kişi açıklanırken ABD’de istihdamın hala çok güçlü bir şekilde devam ettiğini gösterdi. Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee, politika yapıcıların enflasyonu azaltmak için işsizlikte artışın gerekli olduğu yönündeki geleneksel düşüncelere çok fazla ağırlık vermemeleri gerektiğini, yoksa çok daha fazla faiz artışı ile karşı karşıya kalınabileceğinin altını çizdi. Goolsbee, politika yapıcıların bunun yerine çekirdek enflasyonun farklı bileşenlerinin nasıl yavaşladığına odaklanmaları ve verimlilik artışını izlemeleri, yakın vadeli reel ücretlere çok fazla takılmamaları ve enflasyon beklentilerini göz önünde bulundurmaları gerektiğini vurguladı. Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, önümüzdeki aylarda para politikasında daha fazla değişikliğe ihtiyaç duyulup duyulmayacağının belirsiz olduğunu ifade ederken bilançosunu ne kadar küçülteceğinin halen üzerinde çalışılan bir konu olduğunu ve ekonominin bilanço azaltımı yoluyla daha fazla sıkılaştırılabileceğini kaydetti. Dolar endeksinde beklediğimiz kar satışları başlarken dolar küresel bazda hemen hemen tüm para birimleri karşısında değer kaybetti. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde de düşüş sürerken faizler %4.55’e kadar geri çekildi.

 

Bugün ABD’de Fed’in faiz kararlarında yakından izlediği verilerden olan çekirdek PCE verisi aylık bazda %0.2 beklenirken, yıllık bazda çekirdek PCE’nin ise %4.2’den %3.9’a gerileyeceği öngörülmekte. Fed 2023 yılı sonunda çekirdek PCE enflasyonunu %3.7 olarak tahmin ediyor.

Bu yüzden çekirdek enflasyonundaki geri çekilme ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde ve dolar endeksinde satışların devamını getirebilecekken, beklentilerin üzerinde gelmesi halinde dolar endeksi ve tahvillerde yine yükseliş yaşanabilir. ABD’li vatandaşların son dönemde tasarruf eğiliminde mi tüketim eğiliminde olduğunu ölçebileceğimiz verilerde kişisel gelirlerin aylık bazda  %0.4 gelmesi beklenirken, kişisel harcamaların aylık bazda %0.5 açıklanacağı tahmin ediliyor. Michigan tüketici güven endeksinin geçen aya paralel 67.7 puan gelmesi beklenirken, Chicago PMI verisinin 47.5 puan açıklanması öngörülmekte.

Kaynak Ziraat Yatırım

Hibya Haber Ajansı