Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Döviz kurlarının 2023 3. çeyrek finansallarına olası etkisi

2023 yılının 3. çeyrek bilanço dönemini kapatırken, bilançolarda kullanılacak değerleme kurları da belli oldu. Buna göre yılın üçüncü çeyreğinde TL’ye göre Dolar, Euro ve Japon Yeni sırasıyla %6,0, %2,3 ve %1,7 oranlarında değer kazanmıştır. Dolayısıyla döviz fazla pozisyonları olan şirketlerin bu durumdan olumlu etkilenmesi beklenmektedir. Özellikle Dolar değer kazancının biraz daha yüksek olması nedeniyle bu para biriminde fazla pozisyonu olan şirketler öne çıkmaktadır.

2023 yılının 3. çeyrek

2023 yılının 2. çeyreğinde, TL'ye göre Dolar, Euro ve Japon Yeni sırasıyla %34,9, %35,3 ve %24,8 oranlarında değer kazanmıştı. Dolayısıyla, bu çeyrekte kurların önceki çeyrekten daha düşük bir etki yapması beklenmektedir.

Ayrıca, ana karşılaştırma dönemi olan 2022 yılının üçüncü çeyreğinde ise TL'ye göre Dolar, Euro ve JPY sırasıyla %11,0, %2,3 ve %4,5 oranlarında değer kazanmıştı.

Dosyada (Kur Etkisi_3Ç2023) Haziran 2023 sonunda net yabancı para pozisyonu yüksek olan şirketlerin (Eylül 2023 sonu itibariyle döviz pozisyonlarını aynı korudukları varsayımıyla) 2023 yılının 3. çeyreğinde kur değişimlerinden nasıl etkilenebileceklerinin tablosu verilmiştir. Bankalar, yabancı para net pozisyonlarını bilanço dışı nazım hesaplarda türev ürünler kullanarak dengelediği için listeye dahil edilmemiştir. Buna göre:

Döviz Açık Pozisyonu Olanlar;

USD cinsinden finansallarını tutan Türk Hava Yolları'nın (THYAO) paritelerdeki değişim kaynaklı yaklaşık 4,1 milyar TL kur farkı gideri yazması beklenmektedir. Şirket'in doğal hedge (korunma) kullanması sebebiyle etki daha düşük seviyede gerçekleşebilir. Euro yoğun olmak üzere Euro ve Dolar cinsinden yüksek açık pozisyonu bulunan Sasa Polyester'in (SASA) de 1,1 milyar TL gibi yüksek kur farkı gideri yazması beklenmektedir. Ford Otosan (FROTO), Ford Motor Company ile yaptığı ihracat anlaşması gereğince risklerden korunma sağlamaktadır ve bu çeyrekte düşük kur farkı gideri yazması tahmin edilmektedir. Finansallarını EUR cinsinden tutan Pegasus (PGSUS) ise USD açık pozisyonuna istinaden bu çeyrekte yaklaşık 1 milyar TL kur farkı gideri yazması öngörülmüştür. Son olarak, Ak Enerji (AKENR)'nin Dolar yoğun açık pozisyonu nedeniyle 610mn TL kur farkı gider yazması beklenmektedir.

 Döviz Pozisyon Fazlası Olanlar;

Bilanço fazla pozisyonuna karşın, Türk Telekom (TTKOM)'un parasal kalemler net yabancı para açık pozisyonu sebebiyle 197mn TL kur farkı gideri yazması öngörülmektedir. Finansallarını USD cinsinden tutan Enka İnşaat'ın (ENKAI), paritelerdeki hareketlere bağlı olarak kur farkı gideri 263 mn TL olabilir. Diğer yandan, Aselsan (ASELS) 881mn TL'lik, Doğan Holding (DOHOL) 512mn TL'lik, Şişe Cam (SISE) 290mn TL'lik kur farkı geliri kaydedebilir.

Hibya Haber Ajansı