Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

DP Sözcüsü Altıntaş: “Değerler eğitimini neden öğretmenler değil imamlar veriyor?”

Demokrat Parti (DP) Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Haydar Altıntaş, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) soru önergesi verdi.

Demokrat Parti (DP) Sözcüsü

Altıntaş, TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, Bakan Tekin’in müfredat değişikliği açıklamasını eleştirdi.

Milli Eğitim Bakanı tarafından kullanılan “Ana paradigmasından tutun, bize ait ve bizim değerlerimizle inşa edilmiş, bizim referans değerlerimizin ışığında oluşturulmuş bir eğitim sisteminin inşası için gerekli çalışmalarımızı tamamladık.” şeklindeki ifadeleri hatırlatan Altıntaş, bugüne kadar uygulanmakta olan eğitim sisteminin ana paradigmasının iktidar tarafından nasıl tanımladığının açıklanmasını talep etti.

Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından uygulanan “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES)” projesi kapsamında imam, vaiz, din hizmetleri uzmanı ve Kur’an kursu hocalarının okullardaki öğrencilere değerler eğitimi verdiğini belirten Altıntaş, “ÇEDES projesi kapsamında bugüne kadar kaç öğrenciye değerler eğitimi verilmiştir?” dedi.

Altıntaş, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in yanıtlaması talebiyle şu soruları yöneltti:

1) 2002 yılından bugüne kadar toplam 9 bakanın görev yaptığı, müfredatın 6 defa değiştiği Bakanlığınızda, 22 yıldır uygulanan müfredat ve eğitim sistemini “bize ait ve bizim değerlerimizle inşa edilmiş” olarak kabul etmemenizin sebepleri nelerdir?

2) Bugüne kadar uygulanmakta olan ve eleştirdiğinizin anlaşıldığı eğitim sistemimizin ana paradigmasını nasıl tanımlıyorsunuz?

3) Bakanlığınıza bağlı okullarda görev yapmakta olan öğretmenler değerler eğitimi vermekte yetersiz kaldığı için mi öğrencilere imam ve vaizler tarafından eğitim verilmesi ihtiyacı hasıl olmuştur?”

Hibya Haber Ajansı