Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Enflasyon beklentileri izlenecek

Yılın ilk iki ayında enflasyon rakamları beklentileri geride bırakırken TL’de ise zayıflığın devam ettiğini görüyoruz.

Yılın ilk iki ayında

Yılın ilk iki ayında enflasyon rakamları beklentileri geride bırakırken TL’de ise zayıflığın devam ettiğini görüyoruz. Bu noktada politika faizini %45 seviyesine yükselttikten sonra beklemeye geçen TCMB’nin daha fazla sıkılaştırmaya ihtiyaç duyup duymayacağı sıklıkla tartışılıyor. Haftanın son işlem gününde açıklanacak olan piyasa katılımcıları anketi ise gelecek haftaki PPK toplantısı öncesinde; enflasyon, faiz ve kura dair güncel beklentileri yansıtacağı için piyasaların dikkatle izleyeceği konu başlıkları arasında yer alıyor. Özellikle enflasyon beklentilerinde bir bozulma yaşanması durumunda Mart ayı toplantısında olmasa bile TCMB’nin kısa vadede faiz artırımına gidebileceğine dair beklentilerin daha yüksek bir tonda dile getirilmeye başlandığını görebiliriz.

TL: TL’deki değer kaybı devam etse de kayıpların özellikle son birkaç günde hız kestiğini söyleyebiliriz. Ancak ayın başından bu yana yaşanan değer kaybının ise şimdiden %3’e yaklaştığını düşünürsek kısa vadede para politikasının gündemin üst sıralarında yer almaya devam edeceğini düşünüyoruz. Bu kapsamda daha net bir tablo oluşması için TCMB’nin gelecek haftaki (21 Mart) PPK toplantısında vereceği mesajlar yön gösterici olacaktır. Ağırlıklı piyasa beklentisi Mart ayında faizlerin sabit tutulacağına işaret etse de artırıma kapının tamamen kapalı olduğunu söylemek güç. Faizlerin sabit tutulduğu bir senaryoda ise toplantı sonrasında yayımlanacak metindeki olası değişiklikler dikkatle izlenecektir. 

Borsa İstanbul: Önceki gün bankacılık endeksindeki baskı ile 9000 puan seviyesinin altına inen BIST-100 endeksi dün de güç toplamakta başarılı olamadı. Çarşamba günü %4’e yakın değer kaybeden bankacılık endeksinin dün ise %2’nin üzerinde geri çekildiğini gördük. Teknik açıdan ise 8900 puanı ilk destek noktası olarak izledik. Günün ilk bölümünde bu noktayı savunmayı büyük ölçüde başaran endeks ikinci yarıda direncini koruyamayarak 8900’ün de altında kapanış yaptı. Bu seviyenin altında kalınması endeksin geçen haftaki dip seviyesine (8736) doğru geri çekilmesi yönünde  risk yaratıyor. Öte yandan TCMB verilerine göre yurt dışında yerleşiklerin 8 Mart ile biten haftada hisse senedi portföyü 292.9 milyon dolar azaldı.

 

Kaynak: ÜnlüCo

Hibya Haber Ajansı