Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

FX analizi

Bugün ABD tarafında Fed faiz toplantısının sonucu yakından takip edilecek. TSİ 21’de Fed’in faiz kararı ve TSİ 21:30’da Fed Başkanı Powell’ın konuşması izlenecek.

Bugün ABD tarafında Fed

USD/TRY: Bugün ABD tarafında Fed faiz toplantısının sonucu yakından takip edilecek. TSİ 21'de Fed'in faiz kararı ve TSİ 21:30'da Fed Başkanı Powell'ın konuşması izlenecek. Ayrıca Fed'in yeni faiz patikası ve makroekonomik projeksiyonları da yayımlanacak. Swap piyasasında Fed'in bugünkü ve mayıs ayındaki toplantılarında faizleri sabit tutmasına neredeyse kesin gözle bakılırken, ilk faiz indirimini ise haziran ayındaki toplantısında gerçekleştirme olasılığı %53 seviyesinde bulunmakta. Bu yıl için üç faiz indirimi bekleniyor. Son enflasyon verilerinin ardından, bu yıl için beklenen üç faiz indiriminin ikiye düşme riskinin fiyatlanıp fiyatlanmayacağı takip edilecek konuların başında geliyor. Toplantının şahin tonda geçmesi durumunda Dolar'daki güçlenme eğilimi sürebilir. Öncesinde bu sabah piyasalarda kısmi temkinli bir hava var. Yurtiçi tarafta ise yarın gerçekleşecek olan kritik TCMB toplantısı bekleniyor. Öncesinde Dolar/TL'de önemli bir değişiklik yok. Kurda kısmi yukarı yönlü hareket devam ediyor. Dün 32,36 seviyesinden kapanış yapan kurda bu sabah sınırlı da olsa yükselme eğilimi devam ediyor. Fed tarafından gelecek açıklamalar oynaklığı hafif artırabilecekken, genel trendde önemli bir değişiklik beklemiyoruz. Ek olarak, bu sabah yurtiçinde tüketici güveni açıklandı. Buna göre tüketici güven endeksi, Şubat ayında 79,3 iken Mart ayında 79,4 oldu. 

 

EUR/USD: ABD'de bu akşam gerçekleşecek Fed toplantısı ve toplantı ardından Fed Başkanı Powell'ın konuşması takip edilecek. Ayrıca Fed'in yeni faiz patikası ve makroekonomik projeksiyonları da yayımlanacak. Son enflasyon verilerinin ardından, Fed'in faiz indirimlerine yakın zamanda başlaması beklenmiyor. Avrupa tarafında ise, piyasaların odak noktasında ECB Başkanı Lagarde'ın konuşması olacak. Lagarde'ın konuşmasında, para politikasına ve olası faiz indirimlerinin zamanlamasına yönelik verebileceği ipuçları dikkatle takip edilecek. Fiyatlamalar tarafında Dolar güçlenmesi paritede baskıya neden olurken, özellikle bu akşamki Fed toplantısı yön konusunda belirleyici olabilir. Paritede teknik seviyelere bakıldığında aşağıda 1,0835 desteğinin kırılması durumunda 1,0790 ardından 1,0760 hedefe girebilir. Yukarıda ise 1,09 – 1,0935 ve 1,0965 sıralı dirençler konumunda.

XAU/USD: Son dönemki sakin hareketine devam eden Ons Altın günü 2.158 seviyesinde tamamladı. Bugün sonuçlanacak Fed toplantısı ise değerli madende oynaklığı artırabilir. Öncesinde piyasada kısmi temkinli bir hava var. Ons Altın ise yatay. Fed'in yakın zamanda faiz indirimlerine başlamayacağı ve ihtiyatlı duruşunu devam ettireceği öngörülürken, Ons Altın'da aşağıda 2.145 desteği, yukarıda ise 2.165 direnci önemli. Olası düşüşlerde 2.145 seviyesinin kırılması durumunda aylık ortalamanın bulunduğu 2.112 bölgesi hedef olabilir. Öte yandan, 2.165 direncinin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda ise 2.195 civarına kadar yükseliş görülebilir.

Kaynak: Ziraat Yatırım

Hibya Haber Ajansı