Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Fx analizi

Yeni haftaya başlarken ekonomik takvime baktığımızda Çarşamba günü Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisi Euro varlıkları için haftanın en önemli ekonomik verilerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Yeni haftaya başlarken ekonomik

EURUSD

Yeni haftaya başlarken ekonomik takvime baktığımızda Çarşamba günü Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisi Euro varlıkları için haftanın en önemli ekonomik verilerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bilindiği gibi Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyon hedefi yüzde 2 ve bu hedefe sağlam ilerlenildiği düşünüldüğünde faiz indirimleri başlayabilir. Genel beklenti ise bankanın ilk indirim adımını yaz ayının başlarında atabileceğine yönelik ağırlık kazanmış durumda. Yeni günde ise 12:00’da Euro bölgesinden gelecek olan Sanayi Üretimi verisi takip edilecek. 15:30’da ise ABD kanadında açıklanacak olan perakende satışlar verisi izlenecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 1.0676 – 1.0695 – 1.0721 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.0617 – 1.0578 – 1.0539 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Petrol

Piyasalar yeni haftaya hafta sonu İran ile İsrail arasında yaşanan gerilimler ile başladı. İsrail’in haftalar öncesinde Suriye’de İranlı subayların ölümüne sebep olan saldırısına misilleme hafta sonu İran’dan geldi. İsrail’e yönelik yapılan direkt saldırı sonrasında İran bu saldırının amacına ulaştığını ve devamının olmayacağını açıkladı. İsrail kanadında da ilk olarak saldırıya cevap verileceği fakat sonrasında ise vazgeçildiği haber akışları takip edildi. Çatışmanın büyüyeceğine yönelik endişeler de bir nebze azaldı. Petrol yeni haftaya denge arayışları ile başladı. Piyasalar jeopolitik gelişmeleri yakından takip ediyor. Crude ürününü teknik olarak inceleyecek olursak 87.79 – 89.96 – 92.47 seviyeleri direnç noktaları olarak; 84.57 – 82.96 – 80.41 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

XAUUSD

Hafta sonu İran’ın İsrail’e yönelik saldırısı ile yeni haftaya artan jeopolitik riskler ile başlayan ons altında günün ilerleyen saatlerinde dengeli fiyatlamalar gerçekleştirdi. Haftalar öncesinde İsrail’in Suriye’de İranlı generallerin ölümüne sebep olan saldırısı sonrasında, İran’ın misilleme yapabileceğine yönelik beklentiler oluşmuştu. Ve Cumartesi günü İran saldırısı gerçekleşti. Saldırı sonrasında İran kanadında bu saldırının amacına ulaştığı ve şuan için devam edilmeyeceği açıklaması yapıldı. İsrail’in de misillemeden vazgeçtiği haber akışları takip edildi. Fiyatlamalarda jeopolitik riskler yakından takip edilmeye devam ediliyor. Yeni günde ise 15:30’da ABD kanadından gelecek olan perakende satışlar ekonomik verisi küresel bazda volatilitenin artmasına neden olacaktır. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak 2375 – 2400 – 2430 seviyeleri direnç noktaları olarak; 2325 – 2285 – 2250 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Kaynak: İnfo Yatırım

Hibya Haber Ajansı