Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

FX analizi

Dün TCMB, beklentiler dahilinde politika faizini %45 seviyesinde sabit tutarken, Karar Metninde enflasyonla mücadele sürecinde olası ek parasal sıkılaştırma adımlarına yönelik daha net ve daha şahin sinyal verdiği gözlendi.

Dün TCMB, beklentiler dahilinde

USD/TRY: Dün TCMB, beklentiler dahilinde politika faizini %45 seviyesinde sabit tutarken, Karar Metninde enflasyonla mücadele sürecinde olası ek parasal sıkılaştırma adımlarına yönelik daha net ve daha şahin sinyal verdiği gözlendi. Bu arada ülke risk primimiz (5 yıllık CDS) 300 baz puanın altında iyileşme eğilimini sürdürüyor. Yurtdışı tarafta ise çip üreticisi Nvdia'nın olumlu son çeyrek finansalları dün borsaları sürükledi. Nasdaq %3 prim yaparak güçlü bir görüntü sergiledi. Bu sabah ise vadelilerde yatay bir görüntü var. Parite tarafında ise bir önceki gün 31 seviyesini geçen paritede dün geri çekilme vardı ve gün, 30,81 seviyesinde tamamlandı. Bu sabah ise tekrar 31 seviyesinin üzerine çıkan kurda hafif yukarı yönlü eğilim devam edebilir.

 

EUR/USD:  Dün ABD'de açıklanan PMI verileri, ekonomik aktivitenin güçlü seyrini gösteren verilerden biri oldu. Öte yandan bazı Fed yetkilileri, faiz indirimlerinin bu yıl başlayabileceğini ancak yakın bir tarihte olmayacağı mesajını verdi. Diğer taraftan dün Nvdia'nın olumlu son çeyrek finansalları piyasa katılımcılarının risk iştahını arttırdı. Paritede teknik tarafta belirgin hareketler gözlenmezken, 1,0875 direnç – 1,0795 destek seviyeleri arasında bant hareketi görülebilir. 

 

XAU/USD: Dün 2.020-2.035 seviyeleri arasında işlem gören Ons Altın seansı 20 günlük hareketli ortalamasına paralel 2.025 seviyesinde tamamladı. ABD tahvil faizlerinde yükseliş ve dün açıklanan PMI verileri sonrası dolar endeksindeki yukarı ivme değerli madendeki baskıyı artırdı. Bununla beraber, Fed üyelerinin ABD enflasyon hedefi olan %2 seviyelerine gerilediğine dair daha fazla kanıt olmadan faiz indirimlerine başlanmayacağı mesajları Ons Altın üzerindeki baskıyı artıran bir diğer etmen. Baskının artması halinde 2.000-1.990 seviyeleri destek konumunda öne çıkarken, olası yükseliş halinde ise 2.030- 2.055 seviyeleri direnç konumunda.

 

Kaynak: Ziraat Yatırım

Hibya Haber Ajansı