Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hafta başında piyasalarda imalat PMI verileri ön plana çıkıyor

Cuma günü yurtiçinde uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü beklentilere paralel negatif’ten durağan’a çıkardı.

Cuma günü yurtiçinde uluslararası

Türkiye

 

Cuma günü yurtiçinde uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye'nin kredi notunu "B" olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü beklentilere paralel negatif'ten durağan'a çıkardı.

 

Bugün Türkiye'de Eylül ayına ait imalat PMI rakamları açıklanacak.

 

Euro Bölgesi

 

Cuma günü Euro Bölgesi'nde açıklanan enflasyon verilerinde TÜFE aylık bazda %0.3 açıklanırken, yıllık bazda TÜFE ise beklentilerin altında %5.2'den %4.3'e geri çekildi. Çekirdek TÜFE aylık bazda %0.2 gelirken, yıllık bazda çekirdek TÜFE de beklentilerin altında %5.3'ten %4.5'e düşüş gösterdi. Enflasyonun beklentilerde fazla gerilemesi Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) elini rahatlarken ECB kısa vade için faiz artırımlarına ara verme seçeneğini değerlendirebilir. Cuma günü Almanya'da da perakende satışlar beklentilerin altında %1.2 azalış gösterdi. Alman ekonomisinde aşağı yönlü baskı sürerken Dax'ta satış eğilimi artabilir. Dolar endeksinin değer kaybetmesine paralel Eur/Usd paritesinde kısa vadeli alımlar devam ediyor.

 

Bugün Euro Bölgesi'nde büyümenin öncü göstergelerinden imalat PMI verisinin 43.4 puan açıklanması beklenirken, işsizlik oranının da %6.4 geleceği tahmin ediliyor.

 

ABD

 

Haftanın son işlem gününde ABD'de Fed'in faiz kararlarında yakından izlediği verilerden olan çekirdek PCE verisi aylık bazda %0.1 açıklanırken, yıllık bazda çekirdek PCE ise %4.2'den %3.9'a geriledi. Fed 2023 yılı sonunda çekirdek PCE enflasyonunu %3.7 olarak tahmin ediyor. Bu yüzden çekirdek enflasyonundaki geri çekilme bir miktar faizler üzerinde baskı kurdu ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde geri çekilme yaşandı. Ancak bu sabah itibariyle faizlerin tekrar &4.61 seviyesinden işlem gördüğünü izliyoruz. Gelen veri sonrasında dolar endeksinde de kısmi değer kayıpları izledik. ABD'li vatandaşların son dönemde tasarruf eğiliminde mi tüketim eğiliminde olduğunu ölçebileceğimiz verilerde kişisel gelirler aylık bazda beklentiler paralelinde %0.4 artarken, kişisel harcamalar ise aylık bazda beklentilerin altında %0.4 olarak açıklandı. ABD'li vatandaşların bir miktar tasarruf eğilimine girdiğini görüyoruz ancak bunun geçici olup olmayacağını takip edeceğiz. Michigan tüketici güven endeksi ise beklentilerin üzerinde 68.1 puan açıklanırken, Michigan enflasyon beklentisi 0.1 puan yükselerek %3.2'ye çıktı. Chicago PMI verisinin beklentililerin altında 44.1 puanda kaldığını izledik. New York Merkez Bankası Başkanı John Williams, Fed'in faizlerde tepe seviyelerde olduğunu ancak enflasyonun düşürülebilmesi için faizlerin bir süre daha yüksek kalması gerektiğini ifade etti. Williams tedarik zinciri darboğazları çözüldükçe artan ürün maliyetlerinde büyük bir yavaşlama olduğunu bunun enflasyonun azalmasına katkı vereceğini savundu. ABD Senatosu, 2023 mali yılının bitimine saatler kala federal hükümete 45 günlük finansman sağlayacak geçici bütçe tasarısını onayladı. Senato'da yapılan oylamada, 9 vekil tasarının aleyhinde, 88 vekil ise lehinde oy kullandı. Hükümetin kapanması sorunu şimdilik ortadan kalkarken küresel borsalar haftaya alıcılı başladı. Ancak  faiz ve büyümeye dair endişeler borsalar üzerinde hala satış etkisi yaratmaya devam ediyor.

 

Bugün ABD'de büyümenin öncü göstergelerinden imalat PMI verisinin 48.9 puan açıklanması beklenirken, ISM imalat PMI verisinin 47.8 puan geleceği öngörülmekte. Fed üyelerinden Harker ve Barr ile birlikte Fed Başkanı Powell'ın  New York'ta işçiler, küçük işletme sahipleri ve toplum liderleriyle bir araya geleceği toplantıda yapacağı konuşma ön planda.

Kaynak Gedik Yatırım

Hibya Haber Ajansı