Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İçeride S&P, dışarıda PCE

Haftanın son işlem gününün iki konu başlığı etrafında şekillenmesini bekliyoruz. Bu noktada içeride kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Türkiye’nin kredi notu ve görünümüne dair güncelleme yapması beklenirken ABD’de ise TSİ 15.30’da Fed’in enflasyonu takip etmek için yakından izlediği PCE endeksi açıklanacak.

Haftanın son işlem gününün

Haftanın son işlem gününün iki konu başlığı etrafında şekillenmesini bekliyoruz. Bu noktada içeride kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Türkiye’nin kredi notu ve görünümüne dair güncelleme yapması beklenirken ABD’de ise TSİ 15.30’da Fed’in enflasyonu takip etmek için yakından izlediği PCE endeksi açıklanacak. Mevcut durumda S&P’nin Türkiye’ye verdiği kredi notu yatırım yapılabilir seviyenin 5 kademe altı olan B seviyesinde, görünümü ise negatifte bulunuyor. Piyasa beklentisine baktığımızda notta bir değişiklik beklenmediğini görünümde ise yukarı yönlü revizyon ihtimali üzerinde durulduğunu görüyoruz.

 

Yurt dışında ise gözler tamamen ABD PCE endeksinde olacak. Yaklaşık iki hafta önce açıklanan TÜFE rakamı %3,6 olan piyasa beklentisini aşarak yıllık bazda %3,2’den %3,7’ye yükselmişti. Dolayısıyla bir diğer enflasyon göstergesi olan PCE endeksinin de aynı doğrultuda hareket ederek yükselmesi sürpriz olmayacaktır. Bu noktada piyasa beklentisi yıllık bazda %3,2’den %3,5’e doğru bir yükseliş yaşanacağına işaret ediyor. Ancak TÜFE rakamında olduğu gibi PCE endeksinin de piyasa beklentisini geride bırakması Fed’in daha fazla faiz artırımına açık kapı bıraktığı içinde bulunduğumuz dönemde varlık fiyatları üzerinde baskı yaşanmasına neden olabilir.

 

TL: Gerek ABD tahvil faizlerinde yukarı yönlü eğilimin belirginleşmesi gerekse zayıf küresel risk iştahının yatırımcıların dolar tercihini ön plana çıkarması ile gelişmekte olan ülke para birimlerinin baskı altında kaldığını görüyoruz. Bu kapsamda USD/TL kuru 27,40 seviyesinin üzerini test etmeye başladı. Haftanın son işlem gününde gelişmekte olan ülke para birimleri ortalamasından anlamlı bir ayrışma görmeyi beklemiyoruz. Ancak kapanışın ardından S&P’den gelecek açıklamaların ve görünümde yapılabilecek olası bir revizyonun TL’ye kısmen de olsa destek verebileceğini göz önünde bulundurmak gerekir.

 

Borsa İstanbul: BIST-100 endeksi hafta içinde bir önceki zirve seviye olan 8400 puanı aşmaya çalışsa da yeterli momentumu kazanamayınca bu çabalarından sonuç alamadı. Fakat endeksin Mayıs ayından bu yana süren yukarı yönlü trendine bağlı olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla 8400 hâlâ en önemli hedef ve direnç olarak kalmaya devam ederken söz konusu seviyenin aşılmasının daha güçlü bir momentum oluşmasına katkı sağlayabileceğine yönelik görüşümüzü koruyoruz. Aşağıda ise 8200 ve bu seviyenin kırılması halinde ana trend desteği olan 8000 puanı takip edeceğiz. 

 

BIST-30 EN YAKIN VADELİ VİOP KONTRATI

Günü 8902 puanda kapatan BIST-30 kontratlarında 8840, 8769, 8707 ve 8635 destek olarak izlenebilir. 8965, 9036, 9098 ve 9170 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

 

USD/TL EN YAKIN VADELİ VİOP KONTRATI

Günü 27.4315 seviyesinde kapatan USD/TL vadeli işlem kontratlarında 27.2395, 27.02, 26.828 ve 26.6085 destek olarak izlenebilir. 27.6235, 27.843, 28.035 ve 28.2545 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

Kaynak ÜnlüCo

Hibya Haber Ajansı