Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İspanya Katalan bölgesel seçimlerinde ayrılıkçı partiler güç kaybetti

Madrid, 13 Mayıs (Hibya) – İspanya’nın kuzeydoğusundaki Katalonya bölgesinde ayrılıkçı partiler on yıldır ellerinde tuttukları iktidarı kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalırken, oy pusulalarının sayımının neredeyse tamamlandığı Pazar günkü seçimlerde en çok oyu sendika yanlısı Sosyalist parti kazanmış görünüyor.

Bu haberin fotoğrafı yok

Eski bölge başkanı Carles Puigdemont'un Birlik Partisi'nin başını çektiği bağımsızlık yanlısı dört partinin toplam 61 sandalye kazanacağı ve mecliste çoğunluk için gerekli olan 68 sandalyenin altında kalacağı tahmin ediliyor.

Eski sağlık bakanı Salvador Illa liderliğindeki Sosyalistler ise 2021'de 33 olan sandalye sayısını 42'ye çıkararak en çok oyu almalarına rağmen hükümeti kuracak çoğunluğa ulaşamadı.

Sosyalistlerin Illa'yı göreve getirmek için diğer partilerin desteğini kazanması gerekecek. Önümüzdeki günlerde, belki de haftalarda yapılacak anlaşmalar hükümetin kurulmasında kilit rol oynayacak.

Ancak Illa'nın yükselişi, önümüzdeki ay yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde başbakan Pedro Sánchez ve Sosyalistler için iyiye işaret olarak görülüyor.

 

Hibya Haber Ajansı