Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Jakarta-Bandung Yüksek Hızlı Demir Yolu hizmete girdi

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, bugün başkent Jakarta’nın Halim Tren İstasyonu’nda Jakarta-Bandung Yüksek Hızlı Demir Yolu’nun resmi olarak hizmete girdiğini duyurdu.

Endonezya Devlet Başkanı Joko

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, bugün başkent Jakarta’nın Halim Tren İstasyonu’nda Jakarta-Bandung Yüksek Hızlı Demir Yolu’nun resmi olarak hizmete girdiğini duyurdu.

Joko Widodo yaptığı konuşmada Jakarta-Bandung Yüksek Hızlı Demir Yolu’nun Endonezya’da ve Güneydoğu Asya bölgesindeki en hızlı tren hattı olarak 350 km/saat tasarım hızına sahip olduğunu belirtti. Bu tren hattının hizmete girmesiyle Endonezya’da taşımacılığın daha da modernleştiğine işaret eden Joko Widodo, hızlı tren hattının kullandığı teknoloji ve saatte ulaşabildiği hızın vatandaşlar için yepyeni bir deneyim olduğunu dile getirdi.

Kuşak ve Yol İnisiyatifi kapsamında geliştirilen bir proje olarak 142 kilometre uzunluğundaki Jakarta-Bandung yüksek hızlı demir yolunun hizmete girmesiyle Jakarta ile Bandung arasındaki seyahat süresi üç saatten 40 dakikaya düştü.

Çin’in Endonezya Büyükelçisi Lu Kang, eylül ayında Halk Günlüğü gazetesinde kaleme aldığı makalede başkent Jakarta’yı ünlü turistik kent Bandung’a bağlayan Jakarta-Bandung Yüksek Hızlı Demir Yolu’nun Çin menşeli yüksek hızlı demiryolunun inşasında Çin teknolojileri ve ekipmanları kullanıldığını hatırlattı. Demiryolunun hizmete girmesiyle Endonezyalıların ulaşım koşullarına kolaylık sağlanacağına dikkat çeken Lu Kang, bununla beraber birçok kişiye istihdam fırsatı sunulacağını dile getirdi. Lu, uzun vadeli olarak bunun Endonezya’nın yatırım ortamını iyileştirerek güzergahtaki yerleşim yerlerinin kalkınması ve turistik gelişmesini de hızlandıracağını kaydetti.

Hibya Haber Ajansı