Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kılıçdaroğlu: “Bunlar GAP’ı yapmayacak, yapmak istemiyorlar”

ŞANLIURFA- 30.09.2023 – HİBYA – Cumhuriyet Halk Partisi CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şanlıurfa’da partisinin yerel yönetim çalıştayında konuştu.  

Bu haberin fotoğrafı yok

Şanlıurfa'da yerel yönetimler çalıştayında partililerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu Şanlıurfa'nın sorunlarını tek tek dile getirdi. 18 ili kapsayan Güneydoğu Anadolu Yerel Yönetimler Bölge Toplantısı için geldiği Şanlıurfa'da konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Şanlıurfa'nın sorunlarını dile getirip çözüm önerileriyle de seçim startını resmen verdi.

Kılıçdaroğlu'nan önce  konuşma yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın partinin 400 belediye hedefine dikkat çekerek “Hedefimiz 250 olan belediyemizin sayısını 400'e çıkarmak. 400 belediyemizi buluşturacağız vatandaşlarımızla. Çok çalışıyoruz. Kadim şehir Şanlıurfa'dayız. Yerel seçimler startınız veriyoruz” diye konuştu.   onuşmasında seçim çalışmasının Şanlıurfa'da başlatmalarının tarihi, kültürel nedenlerine değinen CHP Lideri “Yerel yönetimlerle ilgili ilk çalışmanın buradan başlatmamızın bir nedeni var: Peygamberler kentindeyiz. Sevginin, dostluğun, hasretin giderildiği bir kent. Şanlıurfa dünya açısından da çok önemli ve kadim bir kent. Milli mücadele tarihimiz için de önemli" dedi.

"Bunlar GAP'ı yapmayacak"

Konuşmasında kentin sorunlarını tek tek sıralayan Kılıçdaroğlu öncelikle mevsimlik işçi sorununa değindi. Kılıçdaroğlu, “10 binlerce Şanlıurfalı Anadolu coğrafyasına dağıldı. Soğan, fındık, fıstık toplamak için… Onları acaba kaç siyasetçi gördü? Bu bizim kaderimiz mi? GAP Var. Dünyanın en büyük barajı var. Kaç yıl geçti. GAP İdaresi bile kuruldu. Nasıl oluyor da çiftçi hala kuyu kazıp elektrikle su çıkarabilir miyim diye arayış içinde? Su akıyor, siz bakıyorsunuz… Bunlar GAP'ı yapmayacak. Yapmak istemiyorlar." ifadesini kullandı.

Şanlıurfa'nın iyi bir belediyecilikle Türkiye için çok önemli bir kent haline gelebileceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, konuşmasında uyuşturucu sorunu, Suriyeli sığınmacılar,DEDAŞ, kayyumlardan ve GAP'tan bahsetti. "Sahipsiz milyonlar var" diyen Kılıçdaroğlu, "İktidar, kimsesizlerin kimsesi olabiliyor mu? Ceplerini doldurmaktan başka ne yapıyorlar?" diye sordu.

Toprak Mahsülleri Ofisi'ni CHP'nin kurduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, bu yolla CHP iktidarında çiftçilerin desteklendiğini söyledi.

''Büyükşehir Belediyesini bize verin hemen derslik sorununu çözeceğiz''

Şanlıurfa'nın tarihi açıdan görkemli bir kent olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Eğitim tam bir felaket. 60-70 kişilik sınıflarda bir öğretmen öğrenciyle nasıl ilişki kuracak? Derslik için de söz veriyoruz. Büyülşehir belediye başkanlığını bize vereceksiniz, 5 bin derslik kuracağız. Eğer Şanlıurfalı kardeşim çocuğunun iyi bir eğitim almasını istiyorsa, en az 100 kreşin Urfa'da olmasını istiyorsa CHP'nin adayına oy verecek, beraber takip edeceğiz."

Uyuşturucu sorunundan da bahseden Kılıçdaroğlu, "Uyuşturucu nedeniyle gençliğimizi kaybedebiliriz. Bu artık bir milli güvenlik sorunudur. Cezaevinde bir tane bile uyuşturucu baronu göremezsiniz" dedi.

CHP'nin yerel yönetimlerde yaptıklarını anlatan Kılıçdaroğlu, Eskişehir örneğini verdi. Kılıçdaroğlu, "Eskişehir hafta sonu turist kaynıyor. Eskişehir bir çöl gibiydi, vahaya döndü. Kim yaptı? CHP. Şanlıurfa'da çok daha fazla şey var ama vizyon lazım. Zenginleşmek için siyaseti kullanırsanız toplum yoksul kalır. Şanlıurfa bir Kudüs, bir İstanbul olabilir. Yol yapıp çöp toplamanın belediyecilik olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Belediyecilik bir beldeyi ileri taşımaktır, onların kafası basmaz bu işe." dedi.

Hibya Haber Ajansı