Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Küresel piyasalar

Küresel hisse senedi endekslerinde satışlar devam ederken, Bitcoin yükselişini sürdürüyor.

Küresel hisse senedi endekslerinde

Dün piyasalarda neler oldu?

Dün ABD’de makro veri gündemi yoğun seyrederken, Euro Bölgesi’nde tüketici güveni verisi takip edildi. ABD’de 2023 4.çeyrek büyüme verisi %3,2 seviyesinde açıklandı. Ocak ayında yayımlanan öncü veride 4.çeyrek büyüme rakamının %3,3 seviyesinde gerçekleştiği açıklanmıştı. ABD ekonomisi 2023’ün ilk çeyreğinde %2,2, ikinci çeyreğinde %2,1 ve üçüncü çeyreğinde %4,9 büyümüştü. Açıklanan dördüncü çeyrek verisi ile 2023 yılı genelinde ABD ekonomisi %2,5 büyüme kaydetmiş oldu. MBA Mortgage Başvuruları 23 Şubat haftasında %5,6 azalış gösterdi. 30 yıllık mortgage başvuruları %7,04 seviyesine yükseldi. Toptan stoklar verisi ise Ocak ayında beklentilerden ayrışarak %0,1 azalış gösterdi. Euro Bölgesi’nde tüketici güveni Şubat ayında bir önceki aya paralel -15,5 seviyesinde gerçekleşti.

FED yetkililerinden Williams ve Collins’in açıklamaları takip edildi. FED yetkilisi Williams, enflasyona yönelik baskıların azalış gösterdiğini ancak hedeflenen değer olan yüzde 2 hedefine ulaşılması için yapılması gereken her şeyi yaptığını söylemeye henüz hazır olmadığını söyledi. Williams, iş gücü piyasasının güçlü kalmaya devam ettiğini ifade ederken, fiyat istikrarı konusunda kararlı olunması gerektiğini belirtti. Bir diğer FED yetkilisi Collins ise, faiz indirimlerinin bu yıl başlamasının muhtemel olduğunu ancak genişleyici para politikasının uygulanmaya başlamadan enflasyon konusunda doğru zamanı beklemenmesi gerektiğini ifade etti. Öte yandan, Alman Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü Şubat ayı ekonomik barometresini açıkladı. Ekonomik barometre Şubat ayında 8 puan azalışla 83,2 seviyesine geriledi. Ayrıca, Almanya ekonomisinin 2023 yılının son çeyreğinde %0,3 küçülmesinin ardından 2024 yılının ilk çeyreğinde de daralabileceğini belirtildi. Son olarak, Bitcoin yükselişine devam ediyor. Bu sene %45 artış gösteren Bitcoin, Kasım 2021’den bu yana ilk defa 62 bin dolar seviyesini aştı. Bitcoin’deki yükselişte ETF’lerin artan talebinin etkili olduğu söyleniyor.

ABD tahvilleri cephesinde, 2 yıllık tahvil faizi %4,65 seviyesine, 10 yıllık tahvil faizi ise %4,27 seviyesine geriledi. VIX endeksi ise 13,84 seviyesine yükseldi.

ABD piyasalarında satıcılı seyir hakimdi. S&P 500 endeksi %0,17 azalışla 5.069,76 seviyesinden, Nasdaq endeksi ise %0,55 azalışla 15.947,74 seviyesinden ve Dow Jones endeksi ise %0,06 azalışla 38.949,02 seviyesinden kapandı.

Avrupa piyasalarında ise karışık seyrin devam ettiği görüldü. CAC 40 endeksi %0,08 artışla 7.954,39 seviyesinden ve DAX endeksi %0,25 artışla 17.601,22 seviyesinden kapanış gerçekleştirirken, FTSE 100 endeksi %0,76 azalışla 7.624,98 seviyesinden kapanış gerçekleşti.

Bugün ne bekliyoruz?

Sabahın ilk fiyatlamalarına baktığımızda ise, Asya piyasalarında karışık bir seyir izleniyor. Shanghai endeksinde %0,57 ve Hang Seng endeksinde %0,19 artışlar takip edilirken, Kospi endeksinde %0,27 ve Nikkei 225 endeksinde %0,16 azalışlar takip ediliyor. Makro veri cephesinde ise, Japonya’da perakende satışlar ve sanayi üretimi verileri açıklandı. Ocak ayında perakende satışları aylık bazda %0,8 artışla beklentilerin üzerinde gerçekleşirken, yıllık bazda %2,3 büyüme kaydetti. Sanayi üretimi tarafında ise Ocak ayında aylık bazda %6,8 azalış beklenirken, %7,5 daraldı ve yıllık %- 1,5 seviyesinde gerçekleşti. Ayrıca, Japonya Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Hajime Takata, merkez bankasının negatif faizden çıkış, tahvil getiri kontrolü dahil olmak üzere gevşek para politikasının gözden geçirilmesi ve çıkışın çevik ve esnek bir yaklaşımla gerçekleşmesi gerektiğini söyledi.

ABD vadelilerinde ise yatay karışık bir seyir izleniyor.

Bugün ABD’de haftalık işgücü istatistikleri, kişisel gelir ve harcamalar, PCE Deflator ve MNI Chicago PMI verisi yakından takip edilecek. Kişisel gelirlerin Ocak ayında %0,4, kişisel harcamaların ise %0,2 artış göstermesi bekleniyor. PCE Deflator verisine yönelik piyasa beklentisi aylık %0,3 artışla yıllık %2,4 seviyesine yükselmesi bekleniyor.

Gelecek gündemde neler var?

Yarın ABD’de ISM İmalat verisi; Euro Bölgesi’nde Şubat ayı TÜFE verisi ile İşsizlik Oranı takip edilecek. ABD’de Şubat ayında ISM İmalat PMI verisinin 49,1’den 49,5’e yükselmesi bekleniyor. Euro Bölgesi tarafında ise piyasa beklentilerine göre Şubat ayında TÜFE verisinin aylık %0,6 artışla yllık %2,5 seviyesine gerilemesi bekleniyor.Çekirdek enflasyonun ise bir önceki aya göre 40 baz puan azalışla %3,3’ten %2,9’a gerilemesi bekleniyor. İşsizlik oranının Şubat ayında bir önceki aya göre değişiklik göstermeyerek %6,4 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Kaynak Halk Yatırım

Hibya Haber Ajansı