Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Küresel piyasalar

Dün piyasalarda neler oldu? ABD hisse senedi piyasaları Powell’ın konuşması öncesinde teknoloji hisseleri öncülüğünde yükseldi. Powell, halkın anlayışının Fed’in ekonomi üzerindeki etkisinin anahtarı olduğunu söyledi.

Dün piyasalarda neler oldu?

Dün piyasalarda neler oldu? ABD hisse senedi piyasaları Powell’ın konuşması öncesinde teknoloji hisseleri öncülüğünde yükseldi. Powell, halkın anlayışının Fed’in ekonomi üzerindeki etkisinin anahtarı olduğunu söyledi. Powell, Fed yetkilileri faiz oranları ve ekonomiye ilişkin projeksiyonlarını yayımladıklarında, hedeflerinden birinin bugün ve önümüzdeki aylardaki harcama ve yatırım kararlarını etkilemek olduğunu söyledi. Fed Başkanı faiz oranları ya da ekonomiye ilişkin görüşleri hakkında yorum yapmadı. FED yetkililerinin, sözle yönlendirmeleri de takip edilirken, Chicago FED başkanı Austan Goolsbee, politika yapıcıların enflasyonun önüne geçmek için yüksek seviyede iş kayıpları olması gerektiğine çok odaklanarak faiz artışlarında gereken seviyenin üzerine çıkma riskine girdiklerini belirtti. Makro veriler tarafında; ABD’de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, 23 Eylül ile biten haftada önceki haftaya kıyasla 2 bin kişi artarak 204 bine çıkmasına rağmen piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti. Piyasa beklentilerinin altında gerçekleşen işsizlik maaşı başvurularının bu dönemde 215 bin olması öngörülüyordu. İşsizlik maaşı başvurularına ilişkin önceki haftanın verisi 201 binden 202 bine revize edildi. ABD’de GSYH verisi yılın ikinci çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak yüzde 2,1 arttı. Piyasa beklentisi de ekonominin ikinci çeyrekte yüzde 2,1 büyümesi yönündeydi. Ülkenin GSYH verisine ilişkin Temmuz ayında yayımlanan öncü verilerde ekonominin yılın ikinci çeyreğinde yüzde 2,4, Ağustos ayında yayımlanan ikinci tahminlerde de yüzde 2,1 büyüdüğü kaydedilmişti. İlk çeyreğe ilişkin büyüme verisi de yüzde 2’den yüzde 2,2’ye revize edildi. İkinci çeyrekte ABD ekonomisindeki büyümede; konut dışı sabit yatırımlar, tüketici harcamaları ve eyalet ve yerel yönetim harcamalarındaki artışlar etkili oldu. ABD hisse senedi piyasaları seansı pozitif tamamladı. S&P 500 endeksi %0,59 artışla 4.299,70 seviyesinden, Nasdaq endeksi %0,83 artışla 13.201,28 seviyesinden kapatırken, Dow Jones endeksi ise %0,35 kazançla 33.666,34 seviyesinden kapandı. Avrupa hisse senedi piyasaları negatif başladığı günü sonrasında gelen alımlarla değer kazançları ile tamamladı. Almanya TÜFE verisi aylık bazda beklentilere paralel %0,3 olarak açıklanırken, yıllık bazda %4,6’nın altında %4,5 olarak açıklandı, veri Rusya’nın 2022’nin Şubat ayında Ukrayna’ya başlattığı saldırıdan beri en düşük seviye olarak kayda geçti. Euro Stoxx 50 endeksi %0,76 puan kazançla 4.162,95 seviyesine yükselirken, CAC 40 %0,63 ve DAX %0,70, FTSE 100 endeksi %0,11 değer kazancı ile seansı tamamladı. Kısa vadeli tahvil faizleri %5,07 seviyesine hafif gerilerken, 10 yıllık tahvil faizleri %4,59 seviyesine yükseldi. VIX endeksi ise 17,34 seviyesine geriledi.

Bugün ne bekliyoruz? Bugün Asya-Pasifik piyasaları, haftanın son işlem gününde Wall Street’teki hareketleri yansıtarak büyük oranda yükseldi. Tokyo’nun tüketici fiyat endeksi Eylül ayında bir yıl öncesine göre yüzde 2,8 arttı. Ağustos’ta yüzde 2,9’luk artış olmuştu. Taze gıda fiyatlarını hariç tutan çekirdek enflasyon oranı, ekonomistlerin beklediği yüzde 2,6’nın altında yüzde 2,5 olarak gerçekleşti. Hang Seng endeksi %2,67, Shanghai %0,10, KOSPI endeksi %0,09, Nifty %0,39, Endonezya’da ise %0,34 pozitif seyir takip ediyoruz. Nikkei endeksi ise %0,35 satıcılı seyir izliyor. ABD vadelilerde ise yatay pozitif bir seyir gözleniyor. Bugün ABD tarafında Kişisel Gelir ve Harcamalar, PCE Deflator, Perakende Stoklar, MNI Chicago PMI ve Michigan Üniversitesi Beklenti Endeksi verileri takip edilecek. Ağustos ayında Kişisel gelirlerin %0,5, harcamaların ise %0,4 artması bekleniyor. PCE Deflator verisinin aylık bazda %0,5, yıllık bazda %3,5 artması beklenirken, Çekirdek PCE Deftalor verisi aylık bazda %0,2, yıllık bazda ise %3,9 artması bekleniyor. MNI Chicago PMI verisinin ise Eylül ayında 47,6 seviyesinde gerçekleşmesi beklenirken, bir önceki veri 48,7 seviyesinde gerçekleşmişti. Michigan Üniversitesi Güven Endeksi (Final) verisinin 67,7 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. FED Yetkilisi Barkin ve Williams’ın konuşması takip edilecek. Euro Bölgesinde ise TÜFE ve Çekirdek TÜFE verisi ile AMB Başkanı Lagarde’ın konuşması takip edilecek.

Gelecek gündemde neler var? Gelecek hafta, ABD tarafında Pazartesi günü ISM İmalat PMI ve İnşaat harcamaları verilerini takip edeceğiz. ISM İmalat PMI verisinin 47,6 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. İnşaat Harcamaları verisinin ise Ağustos ayında %0,6 artış göstermesi bekleniyor. Bir önceki veri %0,7 artış yönünde gerçekleşmişti. Euro Bölgesinde HCOB PMI İmalat ve İşsizlik Oranı verisini takip edeceğiz. Çin piyasaları ise önümüzdeki hafta Ulusal gün nedeniyle kapalı olacak. Çarşamba günü ise ABD tarafında ADP istihdam raporu, Fabrika siparişleri, Dayanıklı Mal Siparişleri ve ISM İmalat dışı PMI verileri takip edilecek. ISM İmalat dışı PMI verisinin Eylül ayında 54,1 seviyesinde gerçekleşmesi beklenirken, bir önceki veri 54,5 seviyesinde gerçekleşmişti.

Kaynak Halk Yatırım

Hibya Haber Ajansı