Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

MİDLAS, TCG İstanbul’dan ilk atışını başarıyla gerçekleştirdi

Savunma Sanayii Başkanlığı himayesinde başlatılan, Roketsan sorumluluğunda yürütülen proje kapsamında, Milli Dikey Atım Lançer Sistemi (MİDLAS), ilk kez TCG İstanbul fırkateyninden füze ateşledi.

Savunma Sanayii Başkanlığı himayesinde

Testi başarıyla geçen MİDLAS, deniz kabul testlerini tamamlayıp, önemli bir safhayı geride bıraktı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) dışa bağımlılığını azaltmaya ve kritik ihtiyaçlarını yerli ve milli çözümlerle karşılamaya devam ettiklerini söyledi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı kapsamında başlatılan MİLGEM Beşinci, Altıncı, Yedinci ve Sekizinci Gemiler Dikey Atım Sistemi Tedariki Projesi’nde önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktıklarını anlatan Görgün, ''Türkiye’nin ilk milli fırkateyni TCG İstanbul’a entegre edilen MİDLAS, HİSAR-D RF füzesini başarıyla ateşledi. Bu testle Türkiye’de ilk defa milli bir hava savunma füzesi, milli lançer kullanılarak bir deniz platformundan ateşlenmiş oldu.'' dedi.

Gerçekleşen atışlı testlerde önemli bir diğer başarım da TCG İstanbul’da bulunan milli savaş yönetim sistemi ADVENT başta olmak üzere, diğer tüm gemi radar/sensör ve atış kontrol sistemlerinin entegre şekilde kullanılarak HİSAR-D RF füzesini fırlatması oldu.

Bu testle aynı zamanda, HİSAR-D RF füzesinin TCG İstanbul’dan güvenli ayrılma testi de başarıyla tamamlandı.

Hibya Haber Ajansı