Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Nadir hastalıklarda erken teşhis hayati önem taşıyor

Dünya çapında, bugüne dek yaklaşık 8 bin nadir hastalık tanımlanmıştır ve bunlara her yıl yenileri eklenmektedir. Tanımlı hastalıkların yaklaşık yüzde 70’i çocukluk çağında ortaya çıkıyor.  Nadir Hastalıklar Türkiye’de ise yaklaşık 5 milyon kişiyi etkiliyor.

Dünya çapında, bugüne dek

Dünya çapında, bugüne dek yaklaşık 8 bin nadir hastalık tanımlanmıştır ve bunlara her yıl yenileri eklenmektedir. Tanımlı hastalıkların yaklaşık yüzde 70’i çocukluk çağında ortaya çıkıyor.  Nadir Hastalıklar Türkiye’de ise yaklaşık 5 milyon kişiyi etkiliyor. 

Takeda, her yıl 4,8 milyar dolarlık Ar-Ge bütçesinin önemli bir kısmını nadir hastalıklar alanında karşılanmamış ihtiyaçları gidermek üzere yenilikçi ilaçlar geliştirmek için ayırıyor.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünya genelinde her 2 bin kişiden birinde nadir bir hastalık görülüyor. yüzde 80’inin genetik geçişli olduğu bu hastalıkların her birinin kendine ait bir özelliği olmasıyla birlikte, farklı bakım ve tedavi yöntemlerine gereksinim duyuluyor.

Odak alanlarından biri nadir genetik hastalıklar olan Takeda İlaç, geliştirdiği yenilikçi tedavilerle hastaların yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefliyor. Takeda Türkiye Genel Müdürü Ömür Mangaloğlu; “Nadir hastalıklarda erken teşhis oldukça önemli. Doğru tanıyı koyabilmek için ortalama süreç 4-5 yıl olmakla birlikte bazı durumlarda bu süre on yılı aşabiliyor. Teşhis süresinin uzaması hastalar açısından önemli sağlık eşitsizliği yaratırken, ortalamanın üzerinde uzun süren tanı süreci klinik bakıma erişim engellerine yol açabiliyor. Üyesi olduğumuz AIFD tarafından IQVIA’ya hazırlatılan "Türkiye'de Nadir Hastalıklar" raporu, ülkede 5 milyonu aşkın kişiyi etkileyen nadir hastalıkların mevcut durumunu değerlendiriyor. Rapor, nadir hastalıkların tanı ve tedavi süreçlerini geliştirmeye odaklanarak ulusal politika, altyapı ve Ar-Ge konularında 19 öneri sunuyor. Takeda Türkiye olarak, 2022 yılında Sağlık Bakanlığımızın yayımladığı ulusal eylem planına katkı sağlamak istediğimiz bu rapor ile nadir hastalıklarla mücadelede kapsamlı bir stratejiyi devam ettirmeyi ve iş birliğini teşvik etmeyi amaçlıyoruz,” dedi.

Takeda’nın “Herkes için daha sağlıklı ve daha parlak bir gelecek” vizyonu doğrultusunda nadir hastalıklardaki sağlık eşitsizliklerini ele alma ve nadir hastalıkları olan topluluğun karşılaştığı engelleri ortadan kaldırma hedefiyle uyumlu, küresel düzeydeki girişimleri de desteklediklerini belirten Mangaloğlu, “2023 Dünya Ekonomik Forumu'nda “Küresel Sağlık Eşitliği Ağı, Sıfır Sağlık Açıkları Taahhüdünü” imzalayarak sağlıkta eşitlik stratejimizde ne kadar kararlı olduğumuzu da gösterdik. Mart 2023'te Uluslararası Çevre Araştırmaları ve Halk Sağlığı Dergisi'nde yayınlanan "Dünya Çapında Nadir Hastalık Teşhis ve Tedavisine Eşit Erişimin Geliştirilmesi” makalesinin destekçileri arasında yer aldık. Bununla birlikte Washington Üniversitesi'nin ABD'deki metakromatik lökodistrofi (MLD) yeni doğan tarama programının destekçisi olarak belirtilerin çocuklarda semptomatik hale gelmeden önce teşhisin hızlandırılmasına yardımcı olmayı hedefliyoruz,” dedi.

C-ANPROM/TR/CORP/0184

Takeda Global Hakkında:

Takeda olarak, insanlar için daha sağlıklı, dünya için daha parlak bir gelecek sunmaya odaklanıyoruz. Gastroentereloji ve inflamasyon, nadir hastalıklar, plazma türevli tedaviler, onkoloji, nörobilim ve aşılar dahil olmak üzere temel terapötik iş alanlarımızda yaşamı değiştiren tedavileri keşfetmeyi ve sunmayı hedefliyoruz. İş ortaklarımızla birlikte, dinamik ve geniş kapsamlı araştırma programımız aracılığıyla hasta deneyimini iyileştirmeyi ve tedavi seçeneklerine yeni bir kapı açmayı amaçlıyoruz. Merkezi Japonya'da bulunan, “Bütünlük, Adalet, Dürüstlük ve Azim” değerlerimiz ışığında ilerleyen, Ar-Ge odaklı lider bir biyofarma şirketi olarak hastalara, çalışanlarımıza ve gezegene olan bağlılığımız bize rehberlik ediyor. Yaklaşık 80 ülkedeki ekibimiz, amacımız doğrultusunda çalışıyor ve iki yüzyıldan fazla bir süredir bizi biz yapan değerlerle ilerliyor. 

Daha fazla bilgi almak için www.takeda.com 

Önemli Bildiri

Bu bildirinin amaçları doğrultusunda, "basın açıklaması"; bu belge, herhangi bir sözlü sunum, soru-cevap oturumu ve bu yayınla ilgili olarak Takeda Pharmaceutical Company Limited ve grup şirketleri ("Takeda") tarafından tartışılan veya dağıtılan herhangi bir yazılı veya sözlü materyal anlamına gelir. Bu basın bülteni (herhangi bir sözlü brifing ve bununla bağlantılı bir soru-cevap dahil), herhangi bir menkul kıymet satın almak, başka bir şekilde elde etmek, iştirak taahhüdünde bulunmak, takas etmek, satmak veya başka bir şekilde elden çıkarmak ile ilgili olarak herhangi bir teklifin, davetin veya talebin ya da bir yargı alanında herhangi bir oy veya onay talebi amacını taşımamakta, teşkil ve temsil etmemekte veya bunların bir parçasını oluşturmamaktadır. Bu basın bülteni aracılığıyla kamuya hiçbir hisse veya başka menkul kıymet teklif edilmemektedir. Değiştirildiği şekliyle 1933 tarihli ABD Menkul Kıymetler Yasası uyarınca yapılan tescil veya bundan bir muafiyet dışında, Birleşik Devletler'de hiçbir menkul kıymet arzı yapılmayacaktır. Bu basın bülteni (alıcıya sağlanabilecek diğer bilgilerle birlikte), alıcı tarafından yalnızca bilgi amaçlı kullanılmak koşuluyla (herhangi bir yatırım, satın alma, elden çıkarma veya başka bir işlemin değerlendirilmesine yönelik olmamak kaydıyla) verilmektedir. Bu kısıtlamalara uyulmaması, yürürlükteki menkul kıymetler yasalarının ihlalini teşkil edebilir.

Takeda'nın doğrudan ve dolaylı olarak yatırımlarına sahip olduğu şirketler ayrı kuruluşlardır. Bu basın bülteninde, Takeda'ya ve genel olarak yan kuruluşlarına yapılan atıflarda bazen kolaylık olması açısından “Takeda” ifadesi kullanılmıştır. Aynı şekilde “biz”, “bize” ve “bizim” kelimeleri de genel olarak bağlı ortaklıkları veya onlar için çalışanları ifade etmek için kullanılmaktadır. Bu ifadeler ayrıca, belirli şirket veya şirketlerin belirtilmesinin yararlı bir amaca hizmet etmediği durumlarda da kullanılmaktadır. 

İleriye Dönük Beyanlar

Bu basın bülteni ve bu basın bülteniyle bağlantılı olarak dağıtılan herhangi bir materyal, Takeda'ya ilişkin tahminler, öngörüler, hedefler ve planlar dahil olmak üzere Takeda'nın gelecekteki işi, gelecekteki konumu ve operasyonlarının sonuçları ile ilgili ileriye dönük beyanları, düşünceleri veya görüşleri içerebilir. Sınırlama olmaksızın, ileriye dönük ifadeler genellikle “hedefler”, “planlar”, “inanır”, “umut eder”, “devam eder”, “bekler”, “amaçlar”, “sağlar”, “olacak”, “olabilir”, “olmalıdır”, “olur”, “olabilir”, “öngörür”, “tahmin eder”, “tasarlar” veya benzeri ifadeleri veya bunların olumsuzunu içerir. Bu ileriye dönük beyanlar, gerçek sonuçların ileriye dönük beyanlarda ifade edilen veya ima edilenlerden önemli ölçüde farklı olmasına neden olabilecek aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok önemli faktör hakkındaki varsayımlara dayanmaktadır: Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki genel ekonomik koşullar da dahil olmak üzere Takeda'nın küresel işini etkileyen ekonomik koşullar; rekabetçi baskılar ve gelişmeler; küresel sağlık reformları da dahil olmak üzere geçerli yasa ve yönetmeliklerdeki değişiklikler; klinik başarının belirsizliği ve ruhsatlandırma makamlarının kararları ve bunların zamanlaması dahil olmak üzere yeni ürün geliştirmenin doğasında var olan zorluklar; yeni ve mevcut ürünler için ticari başarının belirsizliği; imalat zorlukları veya gecikmeleri; faiz ve döviz kurlarındaki dalgalanmalar; pazarlanan ürünlerin veya ürün adaylarının güvenliliğine veya etkililiğine ilişkin talepler veya endişeler; yeni koronavirüs pandemisi gibi sağlık krizlerinin Takeda ve Takeda'nın faaliyet gösterdiği ülkelerdeki yabancı devletler dahil müşterileri ve tedarikçileri veya işinin diğer yönleri üzerindeki etkisi; satın alınan şirketlerle birleşme sonrası entegrasyon çalışmalarının zamanlaması ve etkisi; Takeda'nın operasyonları için temel teşkil etmeyen varlıkları elden çıkarma yetisi ve söz konusu elden çıkarmanın zamanlaması ve Takeda'nın Form 20-F ile ilgili en güncel Yıllık Raporunda ve Takeda'nın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na sunduğu diğer raporlarda tanımlanan ve Takeda'nın web sitesinde (https://www.takeda.com/investors/sec-filings/ veya www.sec.gov) bulunan diğer faktörler. Takeda, yasalar veya borsa kurallarının gerektirdiği durumlar dışında, bu basın bülteninde yer alan veya bunun dışında yapabileceği diğer ileriye dönük beyanları güncelleyeceğini taahhüt etmez. Geçmiş performans, gelecekte alınacak sonuçların bir göstergesi değildir ve Takeda'nın bu basın bülteninde yer verdiği sonuçlar veya beyanlar, Takeda'nın gelecekteki sonuçlarının göstergesi ve tahmini, öngörüsü, garantisi veya tasarısı olamaz.

Tıbbi bilgiler

Bu basın bülteni, tüm ülkelerde bulunmayabilecek veya farklı ticari markalar altında, farklı endikasyonlar için, farklı dozajlarda veya farklı etkilerde mevcut olabilecek ürünler hakkında bilgiler içermektedir. Burada yer alan hiçbir husus, geliştirilmekte olanlar da dahil olmak üzere herhangi bir reçeteli ilaca yönelik talep, tanıtım veya reklam olarak değerlendirilmemelidir.

[1] tr.pdf (aifd.org.tr)

[2] https://www.nadirhastaliklaragi.org.tr/nadir-hastalik-nedir

[3] 2 – Adachi T. et al. Enhancing Equitable Access to Rare Disease Diagnosis and Treatment Around the World: A Review of Evidence, Policies, and Challenges. Int. J. Environ. Res Public Health 2023(2) 4732.

[4] https://www.nadirhastaliklaragi.org.tr/nadir-hastalik-nedir

Hibya Haber Ajansı