Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Nilüfer Tarımsal Analiz Laboratuvarı ile üreticiye destek

Nilüfer Belediyesi’nin tarımın desteklenmesi amacıyla kurduğu Nilüfer Tarımsal Analiz Laboratuvarı’nın açılış töreninde konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, laboratuvarda yapılacak analizler sonucunda çiftçinin, az masrafla daha verimli ürün elde edeceğini vurguladı.

Nilüfer Belediyesi’nin tarımın desteklenmesi

Nilüfer Belediyesi’nin, kentte bilinçli tarımın yapılması ve desteklenmesi, girdi maliyetlerinin azaltılması amacıyla hayata geçirdiği projelerden biri olan Nilüfer Tarımsal Analiz Laboratuvarı’nın açılışı törenle yapıldı.

Bursa Uludağ Üniversitesi içindeki ULUTEK Teknopark’ta yer alan Nilüfer Tarımsal Analiz Laboratuvarı’nın açılışına Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Nilüfer Ziraat Odası Başkanı Şenol Aybey, Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Dr. Fevzi Çakmak, Nilüfer Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkan Yardımcısı Arca Atay, CHP eski milletvekili İlhan Demiröz ile ULUTEK Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Karagöz katıldı.

Toprak ve bitki analizleri ile çiftçiye rehberlik etmenin yanı sıra su ve toprak kaynaklarının korunmasına katkı sağlayan Nilüfer Tarımsal Analiz Laboratuvarı’nın açılışında konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Nilüfer’de tarımın gelişmesi, çiftçinin desteklenmesi için birçok alanda çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Başkan Erdem, verimli tarım alanlarının giderek azaldığı, mevcut tarım alanlarından en iyi şekilde yararlanmanın ve bu alanları korumanın her geçen gün daha fazla önem kazandığı bir dönemde Nilüfer Tarımsal Analiz Laboratuvarı’nı kente kazandırdıklarını dile getirerek, laboratuvarda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Nilüfer Tarımsal Analiz Laboratuvarı’nın ocak ayından bu yana aktif bir şekilde hizmet verdiğini söyleyen Başkan Erdem, şunları kaydetti:

“Laboratuvarımızda, tarım arazilerinin besin maddesi miktarı, bitkilere besin maddesi sağlama gücü; uygulanacak gübre miktarı ve cinsi; toprakta besleme bozuklukları gibi verimi etkileyecek incelemeler yapılıyor. Bu incelemeler sonucunda elde edilen veriler de çiftçilerimize rehberlik ediyor, üretici bu veriler ışığında tarımsal faaliyetlerini daha bilinçli bir şekilde sürdürüyor. Laboratuvarımız toprak analiz sonuçlarını 5 iş gününde, yaprak analiz sonuçlarını 3 iş gününde, sulama suyu analiz sonuçlarını da 2 iş günü içinde tamamlayarak hızlıca üreticilerin bilgisine sunuyor. Çiftçimiz de bu bilgiler ışığında tarımsal faaliyetlerini sürdürerek daha az masrafla, daha verimli ürün elde ediyor.”

Başkan Erdem, FUSILLI projesi çerçevesinde laboratuvarda daha önce 16 kırsal mahalleden 405 arazide ücretsiz analizler yapıldığını, sonuçlarının çiftçilere sunulduğunu ifade ederek, “Önümüzdeki dönemde de ağırlıklı olarak ayçiçeği yetiştiriciliği yapan üreticilerimizin talepleri doğrultusunda tarlalarından toprak numuneleri alınarak analizleri yapılacak. Unutulmamalıdır ki tarımsal üretimde analiz sadece bol ürün için değil aynı zamanda üretimde gübre girdisinin azaltılması, toprak ve su kaynaklarının kirletilmesinin önüne geçilmesi, sağlıklı bitkiler sayesinde bitki koruma girdilerinin daha az kullanılmasını da sağlıyor” şeklinde konuştu. 

NİLKOOP Başkan Yardımcısı Arca Atay da, “Bu laboratuar ile çalışmalarımıza önemli bir halka daha ekledik. Bursa’da bu denli detaylı bir şekilde toprak, yaprak ve sulama suyu analizi yapabilecek başka bir akredite laboratuvar yok.” dedi.

Konuşmaların ardından Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, beraberindekilerle birlikte Nilüfer Tarımsal Analiz Laboratuvarı’nın açılışını gerçekleştirdi. Laboratuvarı gezen Başkan Turgay Erdem, yapılan çalışmalar hakkında uzmanlardan detaylı bilgi aldı.

Hibya Haber Ajansı