Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Nusret 2023 Davet Tatbikatı’nın Seçkin Gözlemci Günü Saros Körfezi’nde gerçekleştirildi

Deniz Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ile NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2’nin (SNMCMG-2) katıldığı Nusret-2023 Davet Tatbikatı’nın Seçkin Gözlemci Günü Saros Körfezi’nde gerçekleştirildi.

Bu haberin fotoğrafı yok

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin ev sahipliğinde Deniz Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ile NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2’nin (SNMCMG-2) katıldığı Nusret-2023 Davet Tatbikatı’nın Seçkin Gözlemci Günü Saros Körfezi’nde gerçekleştirildi.

Dost ve müttefik 15 ülkeden unsurlar ve gözlemci personelin de yer aldığı tatbikat kapsamında ilk olarak TCG Bayraktar tarafından mayın döküş harekatı gerçekleştirildi. Ardından C-130 tipi uçak ile havadan denize mayın bırakıldı. ROV cihazıyla teşhis edilen mayınlar, mayın harbi dalgıçları (MHD) tarafından patlatılarak imha edildi. Hafif Otonom Sualtı Aracı (HOSA) da mayınlı sahada görev aldı.

Taktik Pençe Harekatı kapsamında bölgeye sevk edilen SAS komandoları, tespit edilen mayına yakın bir bölgeye helikopterden atladı ve fünye yerleştirdi. Tekrar helikoptere alınan komandolar, güvenli bölgeye geçtikten sonra mayın imha edildi.

Hibya Haber Ajansı