Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Önder Kahveci Gündem Memur ve Emekli Maaşları olmalıdır

Ekonomik Gerçeklere Göre TBMM’de Ana Gündem Memur Ve Emekli Maaşları Olmalıdır

Ekonomik Gerçeklere Göre TBMM’de

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, ülkenin karşı karşıya olduğu enflasyon ve ekonomik zorluklar bağlamında memur ve emekli maaşlarına dair  değerlendirmelerde bulundu.

Kahveci, Orta Vadeli Mali Program hedeflerine ulaşılması durumunda bile, memur maaşlarının yıl sonunda %45-50 civarında değer kaybedebileceğini söyledi. Özellikle, birinci derece memurlara 3600 ek gösterge uygulaması ve 8 bin 77 TL’lik ek ödemenin taban aylığa yansıtılarak emekli maaşlarına eklenmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Kahveci, açıklamasında, “Ekonomik gelişmeler ve enflasyonun artışı, ülkemizde yaşam maliyetlerinin hızla yükseldiğini gösteriyor. Ancak, yüksek enflasyon nedeniyle memur maaşlarındaki dönemsel artışlar neredeyse yok oluyor. Temmuz ayında memurlar için açıklanan enflasyon farkı %6 olarak belirlendi fakat temmuz ayındaki enflasyon %9,49 , ağustos ayında ise TÜFE %9,09 olarak açıklandı. Bu nedenle, yılın ikinci yarısında memur maaşları %13,4 oranında eridi.

Kamu Çalışanları ve Emeklilerin Yaşadığı Zorluklara Acilen Çözüm Bulunmalı

Maaş zammı, alım gücünü artırırken refahı ve gelir dağılımında adaleti iyileştirmelidir. Ancak son yıllarda uygulanan politika, memur maaşlarını açıklanan enflasyona endekslemek yerine ön ödemeli bir artış yapmayı içeriyor. Bu nedenle, kamu çalışanlarının ve emeklilerin yaşadığı ekonomik zorluklara acilen çözüm bulunmalıdır. Özellikle emekli maaşlarını etkileyen iki önemli düzenleme yapılmalıdır. İlk olarak, birinci derecede olan tüm memurların ek gösterge rakamları 3600’e yükseltilmelidir. İkincisi, 14 Temmuz tarihli Kanunla getirilen 8 bin 77 TL’lik ilave ek ödeme uygulaması, taban aylığa yansıtılarak emekli maaşlarına dahil edilmelidir. Bu, adaleti ve eşitliği sağlamak için gereklidir. Türkiye Kamu-Sen olarak, Meclis’in ilk işinin, memur ve emeklilerin durumunu ele alması ve çözüm üretmesi gerektiğini düşünüyoruz.” şeklinde konuştu. (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)