Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Piyasada gözler ABD büyüme verisinde

Dün ABD’de hem büyümeyi hem enflasyonu harcamalar yoluyla etkileyecek çekirdek dayanıklı mal siparişleri aylık bazda %0.4, dayanıklı mal siparişleri ise %0.2 artarak beklentilerin üzerinde açıklandı.

Dün ABD’de hem büyümeyi

Dün ABD’de hem büyümeyi hem enflasyonu harcamalar yoluyla etkileyecek çekirdek dayanıklı mal siparişleri aylık bazda %0.4, dayanıklı mal siparişleri ise %0.2 artarak beklentilerin üzerinde açıklandı. Son dönemde hem petrol fiyatlarındaki yükseliş eğiliminin devam ederek enerji maliyetlerinde yükseltici etki yaratacak olması hem de harcamalarda gördüğümüz yükselişin enflasyona katkısı enflasyonist eğilimin devam edeceğini gösterirken bu bağlamda faiz baskısı artıyor ve ABD 10 yıllık tahvil faizleri ve dolar endeksi de bu paralelde yükselişine devam ediyor. Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, ekonomik büyümenin arttığı ortamda Fed’in son bir artırım daha yapabileceğini ve ondan sonra gelecek yıl faizleri sabit tutacağını öngördü. Almanya’da GFK tüketici güven endeksi beklentilerin altında -26.5 puan açıklanırken ekonomik gidişata yönelik güven eğiliminin bozulmaya devam ettiğini izledik. GFK’ya göre üst üte ikinci aydaki hafif düşüşün başlıca nedeni, tüketicilerin tasarruf eğilimindeki artış yaşaması. Avusturya Merkez Bankası Başkanı Holzmann, enflasyonun yüksek seyrinin devam etmesi durumunda yeni faiz artışlarının devam edebileceğini söylerken, ECB İcra Kurulu Üyesi Frank Elderson ise Euro bölgesindeki ekonomik büyümenin Avrupa Merkez Bankası'nın beklediğinden daha yavaş olduğunu ancak bu noktada ana amaçlarının enflasyonu kontrol etmek olduğu için gerekmesi halinde faiz oranlarının yükseltilebileceğini kaydetti. Doların küresel bazda değer kazancına devam etmesi Eur/Usd ve Gbp/Usd paritesindeki düşüşleri hızlandırdı. Küresel piyasalarda hem faiz baskısının devam etmesi hem de aşağı yönlü büyüme beklentileri endişeleri küresel boralara satış getirmeye devam ediyor. Avrupa borsaları dünü satıcılı kapatırken, ABD borsaları ise kapanışa yakın gelen alımlarla karışık bir görünüm sergiledi. Çinli emlak şirketi Evergrande'nin hisselerinin askıya alındığını açıklanırken Asya borsaları da günü karışık kapattı. Dün ABD’de Enerji Bilgi İdaresi tarafından açıklanan haftalık ham petrol stoklarının beklentilerin altında 2.2 milyon varil azalış göstermesi arz açığı beklentilerini güçlendirirken petrol fiyatlarında da tekrar sert yükseliş yaşadık. Petrol fiyatları tekrar dün kanal tepesini zorladı ancak kıramadı. Bu yüzden petrolde teknik seviyelerin ön planda olacağı bir dönem geçiriyoruz. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin dün %4.64’e kadar yükselmesi ve dolar endeksinin yükseliş eğilimine devam etmesi altın ve gümüş fiyatlarının sert düşmesine neden olmakta. Ancak değerli metaller önemli destek bölgelerine gelmiş durumdalar. Bugün ABD verileri sonrası ya sert düşüşünü hızlandırarak devam edecek yada bu bölgelerden kısa vadeli tepki alımları görülebilecektir. ABD verilerini izliyor olacağız.

 

Bugün ABD’de 2023 yılının 2. çeyreğine ilişkin açıklanacak nihai büyüme verisinin %2.2 gelmesi beklenirken, Fed yayınladığı son projeksiyonlarda yıl sonu büyümesinin %2.1 gerçekleşeceğini öngörmüştü. ABD’de beklemedeki konut satışlarının aylık bazda %1.1 azalacağı tahmin edilirken, haftalık işsizlik başvurularının 217 bin kişi geleceği tahmin edilmekte. Fed üyelerinden Cook ve Goolsbee’nin konuşması takip edilecekken, Fed Başkanı Powell’ın da Washington DC’de yapacağı konuşma izlenecek. Bundan sonra piyasada bir miktar dikkatli davranılması gerekiyor. Özellikle açıklanacak büyüme verisinin beklentilerin altında kalması halinde dolar endeksinde satışlar başlayabilecekken, verinin beklentilerin üzerinde gelmesi halinde ise dolar endeksinin 107.09’u kırıp kırmayacağı takip edilecek. Eğer dolar endeksi bu seviyeyi kıramaz ise kısa vadeli bir satış süreci başlatabilir. Bugün Euro Bölgesi’nde de Almanya’dan enflasyon verileri izlenecek.

Kaynak Gedik Yatırım

Hibya Haber Ajansı