Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Piyasalar baskıdan sıyrılmaya çalışıyor

Haftanın ilk iki işlem gününde zayıf bir performans sergileyen Borsa İstanbul dün ilk yarıda belirgin şekilde zorlanmasına rağmen öğleden sonra baskıyı kırmayı başardı ve %1’in üzerinde artıyı gördü.

Haftanın ilk iki işlem

Haftanın ilk iki işlem gününde zayıf bir performans sergileyen Borsa İstanbul dün ilk yarıda belirgin şekilde zorlanmasına rağmen öğleden sonra baskıyı kırmayı başardı ve %1’in üzerinde artıyı gördü. Buna karşın yüksek volatilitenin etkisi altında seyreden endeks kazanımlarını koruyamayarak yatay bir kapanış yaptı. Dolayısıyla risklere işaret eden bölgeden henüz çıkılabilmiş değil. 8700-8750 desteğinden gelen tepki pozitif sinyaller verse de iki günlük hızlı geri çekilmenin ardından bu tip bir eğilim oluşmasının büyük bir sürpriz olmadığını unutmamak gerekir. Haftanın geri kalanında yukarı yönlü denemelerin ne ölçüde güç kazanabileceğinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Özellikle 9000 puanın aşılıp aşılamayacağı kısa vade için yön gösterici olacaktır. Önceki günlere kıyasla bugünün gündemi ise biraz daha yoğun sayılabilir. Bu kapsamda içeride PPK özetleri öne çıkarken yurt dışında ise ABD 4Ç23 GSYH verisi, çeyreksel PCE endeksi ve işsizlik maaşı başvurularını takip edeceğiz. Ancak yaklaşan Paskalya tatilinin rehavetinde olan yurt dışında veri kaynaklı anlamlı bir volatilite görmeyi beklemiyoruz.

TL: TL açısından günün en önemli konu başlığını TCMB’nin geçen hafta gerçekleştirdiği ve politika faizini 500 baz puan artışla %50 seviyesine yükselttiği PPK toplantısının özetleri oluşturuyor. Hatırlanacağı gibi Merkez Bankası bu kuvvetli artırımın yanında operasyonel çerçevede yaptığı değişiklikle gecelik borçlanma ve borç verme oranlarının bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına kıyasla -/+ 300 baz puanlık bir marj ile belirlenmesine karar vermişti. Alınan kararların arından TL’nin göreceli olarak daha dengeli bir tablo çizmeye başladığını söyleyebiliriz. Makroekonomik veri tarafında ise ekonomik güven endeksini takip edeceğiz. Farklı güven endekslerinin bileşiminden oluşan endeks Ocak ayında 99,4 iken, Şubat ayında %0,4 oranında azalarak 99,0 değerini almıştı. 

Borsa İstanbul: Haftanın ilk iki işlem gününde zayıf bir performans sergileyen Borsa İstanbul dün sık sık yön değiştirerek yüksek volatilite gösterirken yatay bir kapanış yaptı. Teknik açıdan değerlendirildiğinde BIST-100 endeksi kritik olarak gördüğümüz 9000 puanın altında kalmasının yanında dün itibarıyla 8860 puan civarından geçen 50 günlük hareketli ortalamasının da altında kapanış yapmaya devam ediyor. Son günlerde oluşan baskıdan daha net şekilde çıkılması ve en azından teknik görünümün tepki potansiyelinin arttığına işaret etmesi için öncelikle 50 günlük ortalamanın üzerinde kapanışlar yapılması gerektiğine yönelik görüşümüzü koruyoruz.

BIST-30 en yakın vadeli  VİOP kontratı

Günü 9824 puanda kapatan BIST-30 kontratlarında 9754, 9675, 9606 ve 9528 destek olarak izlenebilir. 9891, 9970, 10039 ve 10117 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

USD/TL en yakın vadeli VİOP kontratı

Günü 32.3099 seviyesinde kapatan USD/TL vadeli işlem kontratlarında 32.2775, 32.213, 32.1485 ve 32.0835 destek olarak izlenebilir. 32.342, 32.407, 32.4715 ve 32.536 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

Kaynak ÜnlüCo

Hibya Haber Ajansı