Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Piyasalar haftaya not artırımı morali ile başlıyor

Fitch Cuma günü yaptığı güncelleme ile Türkiye’nin kredi notunu B’den B+ seviyesine yükseltirken görünümü ise pozitif olarak belirledi.

Fitch Cuma günü yaptığı

Fitch Cuma günü yaptığı güncelleme ile Türkiye’nin kredi notunu B’den B+ seviyesine yükseltirken görünümü ise pozitif olarak belirledi. Böylece Türkiye’nin kredi notu ile yatırım yapılabilir seviye arasındaki fark 4 kademeye indi. Piyasalarda ağırlıklı beklenti revizyonun sadece görünüm ile sınırlı kalacağı yönündeydi. Fitch’in hem notu artırıp hem de artan yeni notla birlikte görünümü pozitif olarak belirlemesi olabilecek en pozitif senaryonun gerçekleştiği anlamına geliyor. Kaldı ki görünümün pozitif olarak belirlenmesi gelecek 18 ay içinde yeni bir not artırımının muhtemel olduğuna işaret ediyor. Yılın geri kalanında diğer kredi derecelendirme kuruluşlarından da not artırımı gelebileceğini düşünüyoruz.

Yurt dışında ise Fed Başkanı Powell’ın geçen hafta Kongre’de gerçekleştirdiği yarıyıl sunumu faiz indirimlerine ne zaman başlanacağına dair soru işaretlerini ortadan kaldırmaya yetmedi. Powell’ın verilere bağlı hareket edileceğinin altını bir kez daha çizdiğini düşünürsek yeni haftanın en önemli konu başlığını yarın açıklanacak olan ABD Şubat ayı enflasyon rakamı oluşturuyor. TÜFE rakamının ortaya koyacağı tablo mevcut durumda Haziran ayına işaret eden beklentilerin biraz daha şekillenmesini sağlayabilir.

TL: Yeni haftaya not artırımı morali ile başlayacak olan TL varlıkları yoğun bir veri akışı bekliyor. Bu kapsamda yurt içinde sanayi üretimi, işsizlik oranı ve cari işlemler dengesi gibi önem derecesi yüksek verileri takip edeceğiz. Ayrıca TL’de zayıflığın devam ettiği içinde bulunduğumuz dönemde politika faizini %45 seviyesine yükselttikten sonra beklemeye geçen TCMB’nin daha fazla sıkılaştırmaya ihtiyaç duyup duymayacağı tartışılırken haftanın son işlem gününde açıklanacak olan piyasa katılımcıları anketi gelecek haftaki PPK toplantısı öncesinde; enflasyon, faiz ve kura dair güncel beklentileri yansıtacağı için piyasaların dikkatle izleyeceği konu başlıkları arasında yer alacak.

Borsa İstanbul: Geride bıraktığımız haftanın özellikle ilk yarısında zayıf bir performans sergileyen ve bu süre zarfında %4’e yakın değer kaybeden BIST-100 endeksi son iki işlem gününde yakaladığı iyimserlik ile kayıplarını geri almayı başardı. ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam rakamının faiz indirimi beklentilerini destekleyerek küresel risk iştahını güçlendirmesinin Borsa İstanbul’a da pozitif yansıdığını gördük. Endeksin özellikle teknik açıdan önemini yüksek bulduğumuz 9000 puan seviyesini belirgin şekilde geride bırakmış olması yeni haftaya iyimser bir zeminde başlanabileceğine işaret ediyor. Son iki işlem gününde kısmen satın alında da Fitch’den gelen not artırımı da risk iştahını destekleyen bir zemin yaratıyor

BIST-30 en yakın vadeli VİOP kontratı

Günü 10188 puanda kapatan BIST-30 kontratlarında 10117, 10036, 9964 ve 9883 destek olarak izlenebilir. 10260, 10341, 10413 ve 10494 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

USD/TL en yakın vadeli VİOP kontratı

Günü 32.8983 seviyesinde kapatan USD/TL vadeli işlem kontratlarında 32.8655, 32.7995, 32.734 ve 32.668 destek olarak izlenebilir. 32.931, 32.997, 33.063 ve 33.1285 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

Kaynak: ÜnlüCo

Hibya Haber Ajansı