Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Prof. Dr. Ayşegül Akbay: “Uzay ve Klinik Laboratuvar, bilimsel önceliklerdendir”

Galen Laboratuvar ve Görüntüleme’den Prof. Dr. Ayşegül Akbay, Türkiye Uzay Ajansı’nı, uzayda klinik laboratuvar konusuna da öncelik vermeye davet etti.

Galen Laboratuvar ve Görüntüleme’den

Prof. Akbay, şunları söyledi: “İnsanlık gezegenler arası seyahate ve ötesine doğru ilerlemeye devam ederken, insan vücudunun uzaydaki aşırı çevresel koşullara kısa ve uzun vadeli uyumu temel bir endişe olmaya devam ediyor. Astronotlar ve uzay yolcuları, mikro yerçekimi, aşırı sıcak veya soğuk, radyasyon, izolasyon ve diğer öngörülemeyen teknik zorluklar gibi fiziksel ve zihinsel olarak kalıcı durumlara maruz kalırlar. Bu durumların fizyolojik etkisini yönetmek ve uzay yolcularının sağlığı için laboratuvar tıbbının kullanılması gerekli ve hayati olacaktır. Gelişen teknolojiyle birlikte, yakın zamanda Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) hasta başı testleri (POCT) uygulamaları; numunelerin dondurulması ve analiz için dünyaya geri gönderilmesi ihtiyacını azaltmak için bir araç olarak yerini almaktadır. Ancak, bu laboratuvar testlerinin, mikro yerçekimi ortamındaki kalitesi araştırılmaya devam ediyor. Geleneksel laboratuvar tıbbına benzer şekilde, uzay yolculuğu sırasında analiz öncesi hatalar, yeterlilik, arayüz sorunları, numune türü farklılıkları, referans aralıkları ve sarf malzemelerinin saklanması gibi laboratuvar hata kaynakları inkar edilemez. İnsanlı uzay uçuşlarının sıklığı ve süresi arttıkça, laboratuvar testleri ve bu alanlarındaki araştırmalar da, uzay yolculuğu ve astronot sağlığı için anahtar olacaktır.”

Prof. Akbay sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu çerçevede, Türkiye Uzay Ajansı’ndan beklentimiz, uzayda laboratuvar tıbbının mevcut ve arzulanan gelecekteki durumunu ve bu ilgi alanındaki mevcut ufkumuzu genişletecek yenilikleri keşfetmeleri için çeşitli uzmanlardan oluşan profesyonellerin Avrupa Uzay Ajansı’nın ilgili faaliyetlerine paralel araştırma geliştirme çabalarının ve mübadele programlarının desteklenmesine ön ayak olması ve bunlarla birlikte, özel sektörün de paydaş olabileceği sosyal farkındalık ve sosyal sorumluluk girişimlerinin de popülerleştirilmesidir . Hükümetin, diğer bilim alanlarıyla birlikte, uzayda klinik laboratuvar alanını da öncelikler arasına almasını ve özel sağlık kuruluşlarını daha etkin rol üstlenmeye özendirmesini diliyoruz.”

Hibya Haber Ajansı