Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Rap Müzikali Otomatik Portakal ayakta alkışlandı

Anthony Burgess’in kült eseri “Otomatik Portakal” Rap Müzikali Olarak ilk kez sahnelendi. Biletleri günler öncesinden tükenen Zorlu PSM’deki dev gösterinin seyircisi, oyuncular, dançılar, koro ve Erdal Beşikçioğlu yönetimindeki Tatbikat Sahnesi ekibini ayakta alkışladı.

Anthony Burgess'in kült eseri

Usta Oyuncu Erdal Beşikçioğlu'nun Genel Sanat Yönetmeni olduğu Tatbikat Sahnesi, yeni sezonda Anthony Burgess'in kült eseri "Otomatik Portakal"ı rap müzikali olarak sahnelemeye başladı. Elvin ve Erdal Beşikçioğlu'nun birlikte uyarlayıp yönetmenliğini üstlendiği oyun, Şanışer, Sokrat St, Ados, Kamufle, Redo ve Müjde Kızılkan gibi çok değerli rap ve alternatif pop müzik sanatçılarını 18 kişilik koroyla sahnede buluşturdu.

Önceki gün Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde düzenlenen Otomatik Portakal rap müzikalinin galasına sanat, iş ve cemiyet dünyasının ünlü isimleri de katıldı. Biletleri günler öncesinden tükenen gösterinin sonunda seyirci, Erdal Beşikçioğlu yönetimindeki Tatbikat Sahnesi’nin yaratıcı ekibi ve oyuncuları ayakta alkışlandı. 

Merakla beklenen müzikalin galasına katılanlar arasında Ebru Akel, Demet Evgar, Burak Can, Sude Zülal Güler, Müge Boz, Hatice Aslan, Hazal Türesan, Naz Göktan, Selin Zafertepe, Güven Kıraç, Emre Aydın ve Sergen Deveci gibi sanat dünyasından ünlü isimler vardı. 

Dans ve Rap Müziğinin Tiyatro Sanatıyla Birleştiği Disiplinler Arası Bir Deneyim

Dansın ve rap müziğinin, edebiyatla buluştuğu eser, tiyatro sahnesinde provokatif bir rap müzikaline dönüşüyor. Bu eşsiz rap müzikali, Türkiye'nin çok değerli rap sanatçılarını tiyatro sahnesinde buluşturmasıyla sanatseverler ve tiyatro tutkunları için kaçırılmayacak bir deneyim olarak görülüyor. Baş karakter Alex’i, Şanışer (Sarp Palaur)’in canlandırdığı "Otomatik Portakal"ın solist kadrosunda, Sokrat S (Samet Gönüllü), Ados (Adem Oslu), Kamufle (Basri Fırat Bayraktar), Redo (Burak Kaya) ve Müjde Kızılkan olacak. Ünlü müzisyenler, oyunculuk ve dans performanslarının yanında ‘’Otomatik Portakal’’ için besteledikleri yepyeni şarkılarıyla da eşsiz bir rap müziği deneyimi yaşatıyorlar.

 

Ünlü Sanatçılarla Zengin Kadro

Çevirisi Beliz ve Ünsal Coşar'a ait “Otomatik Portakal’’, Elvin ve Erdal Beşikçioğlu’nun rejisiyle seyirciyi büyülü bir yolculuğa çıkarıyor. Başarılı tiyatrocu Fatih Sönmez’in farklı karakterleri canlandırdığı müzikalin, 18 kişilik koro kadrosu, Tatbikat Sahnesi’nin kuruluş amacına bağlı kalarak, yine genç oyunculara sahne deneyimi ve eğitimi düşüncesinden uzaklaşmadan birçok farklı okuldan mezun ve okuyan genç oyuncu adaylarıyla oluşturuldu.

Oyunun yönetmen yardımcılığı Selin Tekman ve Fatih Sönmez, koreografisi Tan Temel ile Evrim Akyay, ışık tasarımı Yakup Çartık, dekor tasarımı Barış Dinçel, kostüm tasarımı Eylül Gürcan, video mapping Can Akyürek, afiş tasarımı ise Hande Şiri imzasını taşıyor.

Otomatik Portakal Hakkında:

Anthony Burgess, «Tüm hayvanların en zekisi, iyiliğin ne demek olduğunu bilen insanoğluna bir baskı yöntemi uygulayarak onu otomatik işleyen bir makine haline getirenlere kılıç kadar keskin olan kalemimle saldırmaktan başka hiçbir şey yapamıyorum.» diyor.

Suç ve suçlunun tarihe karışacağı mükemmel insan modelini yaratmak adına insana dair hiçbir şeyin kalmadığı bir düzen düşünün. Özgür irade olmadığı zaman ahlaktan bahsetmek mümkün müdür? Zorunlu bir iyilik, seçilmiş bir kötülükten yeğ midir?

Seçimin ortadan kalktığı bir toplumda, özgürlükten söz edilebilir mi? Mükemmel insanların oluşturduğu mükemmel bir toplum, arzuları olmayan, seçme hakkı olmayan, otomatikleştirilmiş bir makineler yığınından ibaret değil midir?

İyilik ve kötülük kavramlarını, şiddet, suç ve ceza düzleminde değerlendirirken bir suçlunun devlet eliyle ıslah edilme biçimi ve bunun sonuçlarını tartışan, Tatbikat Sahnesi’nin yeni eseri “Otomatik Portakal”; uyumsuz varoluşlarını düzen karşıtı bir yıkımda arayan, baskıcı toplumsal kontrole boyun eğmeyen, var olan tüm dillerden sıyrılarak öğretilmiş tüm kuralları reddeden Alex ve çetesinin ‘şiddete övgü’ niteliğindeki başkaldırışlarının hikayesinde tüm bu soruları, rap müziğinin provokatif diliyle yeniden soruyor. “Eee ne olacak şimdi ha?”

Tatbikat Sahnesi Hakkında:

[Tatbikat Sahnesi bundan 10 yıl önce 2013 yılının 1 Mayıs’ında, Ankara Güneş Sokak’ta Erdal Beşikçioğlu ve Elvin Beşikçioğlu tarafından kuruldu. Üretim içinde öğrenim düşüncesini benimseyen, özgür, yapıcı, yaratıcı ve sorgulayıcı bir bakış açısıyla nitelikli sanat beğenisini geliştirmek, toplumumuzun sanat yaşamı ve dünya sanat ortamına aktif bir biçimde katılmak ve katkıda bulunmak amacıyla yola çıkan Tatbikat Sahnesi, bugüne kadar yüzlerce genç oyuncuya sahne deneyimi kazandırırken, özenle seçilmiş onlarca edebi eseri, tiyatro sanatının gerekliliklerinden ve kendi üslubundan taviz vermeden yenilikçi bakış açısıyla seyirciyle buluşturdu.

 

 

Hibya Haber Ajansı