Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Rızvanoğlu: “Çevre ve iklim değişikliği konuları, şehircilikten ayrılmalı”

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili ve Doğa ve Çevre Politikaları Başkanı Evrim Rızvanoğlu, 2024 yılının bütçesinin görüşüldüğü Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda söz alarak, çevre ve iklim değişikliği üzerine konuştu.

Bu haberin fotoğrafı yok

Çevre ve İklim Değişikliği programı için ayrılan bütçenin sadece 13 milyar 434 milyon TL, yani bütçenin yüzde 0.121’i olduğunu vurgulayan Rızvanoğlu, “Anlaşılan o ki, Sayın Bakan için görev alanındaki konular, kendi hemşehri spor kulübünün maç kazanması kadar önemli değil. İklim mücadelesinde biraz samimi iseniz, kafanızı kaldırıp etrafınızda neler oluyor bir bakın.” dedi.

Rızvanoğlu, iktidarın iklim değişikliği ile mücadele etmediğini ileri sürerek, “Eğer siyasi iradeleri olsaydı, iklim değişikliği performans endeksinde yani iklim karnesinde bir yılda tam dokuz sıra gerilemezdik. Eğer siyasi iradeleri olsaydı, iklim değişikliği ile mücadelede en önemli yutak alanlarımız olan ormanlar hektar hektar ranta açılmazdı.” ifadelerini kullandı.

Çevre ve iklim konularına samimi yaklaşılması için öncelikli konulardan birisinin Bakanlık yapılanmasında, çevre ve iklim değişikliği konularının, şehircilikten ayrılması olduğunu savunan Rızvanoğlu, “Demiyoruz ki; şehircilik önemli değil.  Biz diyoruz ki; yaklaşan iklim değişikliği felaketine karşı el frenini çekmekte gecikmeyelim, konuşmaktan korkmayalım ve gerekli bütçeyi ayıralım. İşte o zaman hem sürdürülebilir kalkınmayı sağlayabilir, hem de gelecek nesillere daha yaşanabilir bir Türkiye bırakabiliriz.” diye konuştu.

Hibya Haber Ajansı