Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Rumi Dreams sergisi 20 bin ziyaretçiyi ağırladı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde sanatseverler ile buluşan Refik Anadol’un “Rumi Dreams” sergisini açıldığı günden itibaren yaklaşık 20 bin kişi ziyaret etti.

Bu haberin fotoğrafı yok

Müzeyyen Erkul Gaziantep Bilim Merkezinde gösterimde olan sergi Mevlana Arşivleri’nden oluşan geniş bir veri kümesini canlandıran yapay zeka tabanlı bir ışık ve hareket gösterisi olarak sunuluyor.

19 farklı dilde Mesnevi nüshaları, 180 binden fazla tekke resimleri, eski kitap sayfaları, belgeler ile tasavvuf müziği ve icra kayıtlarını işleyen Anadol ve ekibi Mevlana’nın dünya görüşünün simgesi olan disiplinler arası veri setini makine öğrenme algoritmalarıyla işliyor.

Sergiyi izlemek için öğrencileriyle birlikte geldiklerini söyleyen Fen Bilgisi Öğretmeni Elif Kılıç sergiyle ilgili şunları söyledi:

“Şu an buraya 7. Sınıf öğrencilerimiz ile birlikte geldik. Öğrencilerimiz sergiyi çok beğendi. Çok ilgi gösterdiler zaten biz bu konuları okulda yeni işlediğimiz için şu an baya bir rağbet gördü ve aslında doğal ortamda yaşayarak öğrenme fırsatı buldular.”

Sergi 31 Ocak tarihine kadar sanatseverler ile buluşmaya devam edecek.

Hibya Haber Ajansı