Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sabah stratejisi

Haftaya pozitif bir görüntüyle başlayan BIST100 endeksi günü de %1,82 primle 8.487 seviyesinden tamamladı. Endekste 68 hisse günü artıda tamamlarken, ulaştırmadaki pozitif ayrışma devam etti.

Haftaya pozitif bir görüntüyle

Haftaya pozitif bir görüntüyle başlayan BIST100 endeksi günü de %1,82 primle 8.487 seviyesinden tamamladı. Endekste 68 hisse günü artıda tamamlarken, ulaştırmadaki pozitif ayrışma devam etti. Bankacılık endeksi (XBANK) %2,2 prim yaparken, Sınai endeksi (XUSIN) %0,77 yükseliş kaydetti. BIST100'ün 8.404 seviyesinden geçen zirvesinin hatırı sayılır bir şekilde üzerinde kapatmasını olumlu olarak değerlendiriyoruz. Genel olarak da borsaya ilginin sürdüğünü gözlemliyoruz. Bilanço sezonunun da beklenti yarattığını düşünürsek, BIST100'de yükselişin sürebileceğini düşünüyoruz. Bu sabah da yıllık %61'lere yükselmesi beklenen eylül enflasyonu da endeksteki olası yükselişe destek verebilir. Enflasyon verisi dışında bugün TCMB Başkanı Erkan'ın, TBMM'deki sunumu da izlenecek. Yurtdışında ise Fed yetkililerinin açıklamaları takip edilirken, ABD on yıllık tahvil faizinin %4,70'e dayandığını izliyoruz. Bu ortamda borsalar da zayıf bir görüntü sergiliyor. ABD vadelileri bu sabah yaklaşık %0,2 düşerken, MSCI Asya Pasifik endeksindeki düşüş %1,5 civarında. Bu arada Brent petrol fiyatının 90 USD'nin altına sarktığını izliyoruz.
 

MAKROEKONOMİ

ABD'de ekonomik faaliyetin son görünümüne ilişkin sinyal veren eylül ayı S&P Global imalat sektörü nihai PMI ve ISM imalat sektörü endeksi verileri takip edildi. Buna göre, eylül ayında imalat PMI, 48,9'dan 49,8 seviyesine yukarı yönlü revize edilerek imalat sektöründe daralma hızının yavaşladığına ve son beş ayın en yavaş hızında daraldığına işaret etti, bununla birlikte firmaların yeni siparişlerindeki ve üretimlerindeki bir önceki aya göre daha sınırlı düşüşlerin etkisiyle daralma bölgesindeki seyrini beşinci ayda sürdürdü.
 
Ayrıca ABD'de eylül ayına ilişkin ISM imalat sanayi endeksi ise 47,6'dan 49 seviyesine yükselerek beklentilerin (47,9) üzerinde geldi ve imalat sanayinde daralmanın yavaşladığına ve son on aydaki en yavaş daralmaya işaret etti, bununla birlikte, talebin zayıf kalması ve yeni siparişlerdeki daha sınırlı düşüş nedeniyle daralma bölgesindeki seyrini on ikinci aya taşıdı.
 
Avrupa genelinde de son ekonomik görünüme ilişkin bilgi veren eylül ayı HCOB imalat sektörü nihai PMI verileri takip edildi. Buna göre, bölge genelinde eylül ayında imalat PMI'lar, ECB'nin faiz artışlarına devam etmesiyle finansal koşullardaki sıkılaşmanın ve zayıflayan talebin etkisiyle 50 büyüme eşik seviyesinin altında daralma bölgesindeki seyirlerini sürdürdü. Bu kapsamda imalat PMI'lar, eylül ayında Almanya'da 39,8'den 39,6'ya gerileyerek imalat sektöründe daralma hızının hafif arttığına işaret ederken, Fransa'da 43,6'dan 44,2'ye ve İngiltere'de 44,2'den 44,3'e yükselerek imalat sektöründe daralma hızının hafif yavaşladığına işaret etti, bunun yanında Euro Bölgesi'nde ise 43,4'te yatay seyrederek imalat sektöründe daralma hızının bir önceki aya göre korunduğunu gösterdi.

Yurt içinde ise, eylül ayına ilişkin S&P Global/İSO imalat sektörü PMI, 49'dan 49,6 seviyesine hafif yükselmekle birlikte imalat sektöründe 50 büyüme eşik seviyesinin altındaki seyrini üçüncü aya taşıdı ve böylece imalat sektörünün performansında ılımlı düzeyde yavaşlamaya işaret etti. Anketin detaylarına bakıldığında, firmaların üretiminin üst üste üçüncü ay yavaşlamakla birlikte söz konusu yavaşlama ılımlı düzeyde ve bir önceki anket dönemine göre düşük oranda kaydedildi. Üretimin yavaşladığı firmalar bu durumu genellikle zayıf piyasa koşullarına ve yeni siparişlerdeki azalmaya dayandırdı.

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında, 
 
ABD tarafında, istihdam piyasası verilerinden, TSİ 17'de ağustos ayı JOLTS açılan iş sayısı izlenecek. Temmuz ayı JOLTS açılan iş sayısı verisi, Fed'in faiz artışlarının etkisiyle zayıflama sergilemişti, bu kapsamda 9,17 milyondan 8,83 milyon seviyesine gerileyerek beklentilerin üzerinde düşüş sergilemişti ve böylece Mart 2021'den bu yana en düşük seviyede kaydedilmişti. Açılan iş sayısının beklentilerin üzerinde gerilemesi, firmaların iş gücü talebinin ivme kaybının devam ettiğine işaret etmekle birlikte pandemi öncesi seviyelerin önemli ölçüde üzerinde kalmıştı ve ABD ekonomisinde sıkı iş gücü piyasası görünümünün devam ettiğine dair görüşleri desteklemişti. Ağustos ayında ise JOLTS açılan iş sayısı verisinin 9,83 milyon seviyesinde yatay seyretmesi bekleniyor.
 
Yurt içinde ise, TSİ 10'da TÜİK tarafından eylül ayı TÜFE ve ÜFE verileri yayınlanacak. Ağustos ayında TÜFE, aylık bazda Bloomberg piyasa beklentisi olan %6,50 seviyesinin üzerinde aylık %9,09 artmıştı (temmuzda aylık bazda %9,49 artışla son 18 ayın en yüksek seviyesinde kaydedilmişti), TÜFE yıllık bazda ise ağustosta kurdaki dalgalanmaların yanında, ücret ve vergi artışlarının gecikmeli etkileriyle %47,83'ten %58,94 seviyesine yükseldi ve böylece aralık ayından bu yana en yüksek seviyede gerçekleşmişti.  Ana sanayi grupları bazında enerji ürünleri ve dayanıklı tüketim malları kalemlerindeki belirgin artışlar ÜFE'deki artışta belirleyici olmuştu. Bununla birlikte ağustos ayında başta kok ve rafine petrol ürünleri, gıda ürünleri, elektrik, gaz üretim ve dağıtımı, metalik olmayan diğer mineral ürünlerin etkisiyle ÜFE aylık %5,89 artış kaydetmişti (temmuzda %8,23 artmıştı). ÜFE 2022 yılında aylık ortalama %5,9 artış, 2003 yılından bu yana aylık ortalama yaklaşık %1,4 artış göstermişti). Yıllık bazda ÜFE ise, ağustosta %44,50'den %49,41 seviyesine yükselerek son dört ayın en yüksek seviyesinde kaydedilmişti. Bloomberg Anketi'ne göre TÜFE'nin, eylül ayında aylık medyan %4,78 seviyesinde gerçekleşmesi ve yıllık bazda medyan %61,60 seviyesinde gelmesi bekleniyor. 
 
ŞİRKET HABERLERİ
 

Astor Enerji (ASTOR, Sınırlı Pozitif): 02.10.2023 tarihinde Fortis Enerji Elektrik Üretim ile 2 ayrı sözleşme kapsamında Dağıtım Transformatörü, Güç Transformatörü ve Anahtarlama Ürünleri alımı konusunda toplam 5,5mn USD (150,6mn TL) tutarında sözleşme imzalamıştır. Yapılan sözleşmenin 2022 yılı hasılata oranı % 2,03'dür.

CW Enerji (CWENE, Sınırlı Pozitif): Şirket ile müşterisi Çemtaş Çelik Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş. arasında, GES projesi yapımı amacıyla geliştirdiği Kars İlinde yer alan bir  arazi üzerine 32.000  kWe kapasiteli güneş enerjisi santrali kurulumu konusunda arazi bedeli dahil olmak üzere KDV Hariç 30,9mn USD (Sözleşme imza tarihi itibariyle bu tutar, TCMB Döviz alış TL/USD kuru ile KDV hariç toplam 833,2mn TL'dir.)tutarında güneş enerjisi santrali kurulumu sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşme bedelinin 3,1mn USD tutarındaki kısmının avans ödemesi gerçekleştirilmiştir. Mutabakat gereğince, Sözleşme bedelinin 7,7mn USD tutarındaki kısmının ödemesinin 15 gün içerisinde gerçekleşeceği açıklanmıştır. Söz konusu projenin, 2024 yılının son çeyreğinde tamamlanması planlanmaktadır.

Ford Otomotiv (FROTO, Sınırlı Pozitif): Şirket hisse başına brüt 29,76 TL (net: 26,784 TL) temettü ödeme kararı almıştır. Dünkü kapanışa göre temettü verimliliği %3,5 olarak hesaplanmaktadır. Teklif edilen nakit kar payı hak kullanım tarihi: 30.10.2023'tür.

Kocaer Çelik (KCAER, Poztif): Şirket Eylül ayında solar ve enerji nakil hatlarına yönelik toplam 18,7mn USD tutarında ağırlıklı olarak katma değerli ürün grubundan profil siparişi almıştır.

Petkim (PETKM, Pozitif): Konuya ilişkin daha önceki Şirket açıklamalarında belirtildiği üzere, Şirket ile hakim ortağı SOCAR Turkey Enerji A.Ş. (STEAŞ) arasında konusu STEAŞ'tan Rafineri Holding A.Ş.'nin ("Rafineri Holding") sermayesini temsil eden paylarının %20'sinin 480mn USD karşılığında satın alınması olan bir hisse satış ve devir sözleşmesi ("Sözleşme") imzalanmıştı. Rafineri Holding, yarımadada rafinericilik faaliyeti gösteren STAR Rafineri A.Ş.'nin ("STAR") %99,99'una sahip olan SOCAR Turkey Yatırım A.Ş.'nin %59,99 oranında payına sahiptir. Sözleşme ile, Şirket'İn STAR'da dolaylı olarak %12 pay sahibi olacağı Şirket'İn 10.04.2023 tarihli özel durum açıklaması ile duyurulmuştu. Dün itibarıyla, Şirket'in Rafineri Holding'in sermayesini teşkil eden paylarının %20'sini devralma işlemi tamamlanmış olup Şirket böylece STAR'da dolaylı olarak %12 pay sahibi olmuştur. Söz konusu işlem, 05.01.2018 tarihli değerleme raporuna uygun olarak gerçekleştirilmiştir. İşleme bağlı olarak STAR'a ait finansal sonuçlar, Türkiye Finansal Raporlama Standartları'na uygun bir şekilde (tek seferlik muhasebe kayıtları dahil olmak üzere), Şirket konsolide finansal tablolarında 2023 yılının 4. çeyreğinden itibaren sunulmaya başlanılacaktır.

Vestel Elektronik (VESTL, Nötr): Yurt dışı iştiraklern yapılandırılması kapsamında, Şirket'in %100 bağlı ortaklığı Vestel Ticaret AŞ'nin ("Vestel Ticaret") İspanya'da mukim %100 bağlı ortaklığı Vestel Iberia S.L. ile yine Vestel Ticaret'in Hollanda'da mukim %100 bağlı ortaklığı Vestel Holland B.V.'nin, Vestel Holland B.V. altında birleştirilmesine karar verilmiştir. Bu birleşme ile Vestel Iberia S.L.'nin tüm varlık, yükümlülük  ve operasyonları, 1 Ekim 2023 tarihi itibarıyla, Vestel Holland B.V.'nin İspanya'da kurulu şubesi olan Vestel Holland B.V. Sucursal En Espana'ya devredilmiştir. Vestel Holland B.V. Sucursal En Espana, Vestel Iberia S.L.'nin organizasyon, ortaklık yapısı, fonksiyon ve operasyonlarını mevcut hali ile devam ettirecektir. Bu değişiklik Şirket'in İspanya'daki pazar konumunu etkilemeyecektir.

SEKTÖR HABERLERİ

Borsa İstanbul: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kararı uyarınca devreye alınan VBTS kapsamında IHYAY.E, ISYAT.E ve KRSTL.E payları 03/10/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 02/11/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir
Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.

 

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Banvit (BANVT): 29.09.2023 tarihli duyuruda SALIC'in BRF S.A.'daki pay sahipliği sehven hatalı yazıldığı belirtilirken, düzeltilmiş duyuru aşağıdadır:

Şirket'in dolaylı hakim ortağı BRF S.A.'nın %31,66'sını temsil eden paylarının sahibi olan Marfrig Global Foods S.A., satın aldığı paylar uyarınca BRF S.A.'nın %40,05 oranında pay sahibi olmuştur. Söz konusu satın alma işlemi neticesinde, daha önce %17,42 oranındaki dolaylı iştirakiyle Şirket'in dolaylı pay sahibi olan Marfrig Global Foods S.A.'nın Şirket'teki dolaylı iştirak oranı %22,03 oranına yükselmiştir. Ayrıca Saudi Agricultural and Livestock Investment Company (SALIC), BRF S.A.'nın %10,699'unu temsil eden paylarını satın alarak ortak olmuştur. Söz konusu satın alma işlemi neticesinde, SALIC %5,88 oranında Şirket'in dolaylı pay sahibi olmuştur.

Barem Ambalaj (BARMA): Şirket'in devam eden Konya Ereğli Kağıt Fabrikası yatırım finansmanında kullanılmak üzere, Merkez Bankası kaynaklı, 2 yılı geri ödemesiz olmak üzere toplam 10 yıl vadeli 1,5 milyar TL tutarında Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi (YTAK) kapsamında alınan kredinin 293mn TL olan üçüncü dilimi kullanılmıştır. Kalan dilimlerin yatırıma paralel olarak kullanılması planlanmaktadır.

Ebebek Mağazacılık (EBEBK): 25 Ağustos 2023 tarihi itibarıyla 217 tanesi geleneksel, 3 tanesi ise mini mağaza konseptinde olmak üzere Türkiye'de toplam 220 mağazaya sahip olan Şirket',m mağaza sayısı 30 Eylül 2023 tarihi itibarıyla 220 tanesi geleneksel, 4 tanesi mini olmak üzere 224'e ulaşmıştır. 26 Ağustos – 30 Eylül 2023 tarihleri arasında; 1 İstanbul'da, 2 Manisa'da (1 Salihli ve 1 Turgutlu), 1 Denizli'de olmak üzere; 1 tanesi mini toplam 4 mağaza açılmıştır.

Büyük Şefler Gıda (BIGCH): 1 Eylül 2023 tarihi itibarıyla 114 şubeye sahip olan Şirketin 1 Ekim 2023 tarihi itibarıyla şube sayısı, Türkiye'de 24 şehirde 105 şube, yurt dışında 8 ülkede 11 şube olmak üzere, toplam 116'ya ulaştı. 1 Eylül – 30 Eylül 2023 tarihleri arasında; yurt içinde Bursa Özlüce BigChefs, yurt dışında ise Gürcistan'da Batum BigChefs olmak üzere toplam 2 şube açıldı.

Fonet Bilgi Teknolojileri (FONET): Şirket, 40mn TL olan çıkarılmış sermayesinin tamamı iç kaynaklardan karşılanmak suretiyle %260 oranında 104mn TL arttırılarak, 144mn TL'ye çıkartılmasına karar vermiştir.

İndeks Bilgisayar (INDES): Şirket, 224mn TL nominal değerli çıkarılmış sermayesinin, tamamı iç kaynaklardan (olağanüstü yedeklerden) karşılanmak suretiyle 526mnTL nominal değerde ve %234,82142 oranında bedelsiz artırılarak 750mnTL'ye çıkarılmasına karar vermiştir.

İşbir Sentetik (ISSEN): Şirket'in 9,157.50 kWp / 6,300 kWe güç kapasitesine sahip şebeke bağlantılı Güneş Enerjisi Santrali işinin anahtar teslim kurulumu ve TEDAŞ kabulünün yapılması amacı ile 3mn USD + KDV bedelle EPC sözleşmesi imzalanmıştır.
 

FAİZ PİYASALARI

Pazartesi günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %31'den %30,03 seviyesine geriledi. TCMB dün 5 milyar TL'lik (%30'dan, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Ayrıca BİST'te kotasyon yoluyla 1,2 milyar TL (%31,50'den, 1 gün vadeli) kullandırdı. Toplam fonlama tutarı ise 68 milyar TL oldu.
Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisinde faizlerde kısa ve orta vadeli tarafta yükselişler gözlenirken, uzun vadeli tarafta yatay seyir görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda faizlerde kısa ve orta vadeli tarafta 80 baz puana varan yükselişler gözlenirken, uzun vadeli tarafta yatay hareket görüldü. 

Kaynak Ziraat Yatırım

Hibya Haber Ajansı