Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Tether, 1,4 milyon dolarlık USDT’nin ele geçirilmesinde ABD hükümetine yardımcı oldu

Tether, kripto paralar üzerinden yürütülen mali dolandırıcılık ve yasa dışı faaliyetlerle mücadele noktasında adımlar atmaya devam ediyor. Şirket son olarak bir dolandırıcılık soruşturmasıyla ilgili ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) ve FBI’a yardımcı olarak 1,4 milyon dolar değerindeki USDT’nin ele geçirilmesine katkı sağladı.

Tether, kripto paralar üzerinden

Kripto para ekosisteminin en büyük şirketi Tether, Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı (DOJ) ve FBI’a dolandırıcılık iddialarının olduğu bir soruşturmada yardımcı oldu. Yapılan operasyon sonucunda, yaklaşık 1,4 milyon dolar değerindeki USDT ele geçirilirken, bu fonların dolandırıcılık mağdurlarına iade edileceği bildirildi. Tether'in DOJ ve FBI'a gönüllü olarak sağladığı destek, kripto para birimlerinin mali dolandırıcılık amacıyla kullanılmasına karşı etkili bir mücadelede önemli bir adımı temsil ediyor. Öte yandan, ABD Adalet Bakanlığı da Tether'in bu varlıkların transferindeki rolünü resmi bir açıklamayla doğruladı. Bakanlık, açıklamasında şirketin kripto endüstrisinde bütünlüğü koruma konusundaki kararlılığının altını çizdi.

Soruşturma aşamasındaki dolandırıcılık planı, Amerika Birleşik Devletleri'nde özellikle yaşlı bireyleri hedeflemekteydi. Suçlular, kurbanları bilgisayarlarının ele geçirildiği yanılgısına düşürmek ve teknik destek için iletişime geçmelerini sağlamak amacıyla açılır pencereleri kullandı. Mağdurlar daha sonra banka hesaplarının tehlikede olduğunu düşündü ve bu durum, kendilerini sözde bilgisayar korsanlarından korumak için fonlarını kripto para birimine dönüştürmeye yönlendirdi. Bu fonlar ise, failler tarafından kontrol edilen sanal para cüzdanlarına aktarıldı.

Sürece ilişkin açıklamalarda bulunan Tether CEO'su Paolo Ardoino, “Kripto para ekosistemindeki mali dolandırıcılıkla mücadelede Amerika Birleşik Devletleri hükümetiyle yaptığımız iş birliğinden gurur duyuyoruz. 1,4 milyon dolar değerindeki USDT’nin ele geçirilmesi, hızla gelişen bu sektörde dürüstlüğü korumaya yönelik devam eden çabalarımızda önemli bir kilometre taşına oluşturuyor. Kullanıcıları koruma ve yasa dışı faaliyetlerle mücadele konusundaki kararlılığımızı sürdürüyoruz. Dünyanın dört bir yanındaki kamu görevlileriyle birlikte, daha güvenli ve daha emniyetli bir ortamın geliştirilmesine öncülük etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Hibya Haber Ajansı