Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Vali Şıldak, arkeolojik kazı alanlarını inceledi

ŞANLIURFA- 30.09.2023 – HİBYA – Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak, yaklaşık 200 kilometrelik alan içerisinde bulunan tarih öncesi dönemdeki insanların yaşamlarına dair önemli bilgiler veren arkeolojik kazı alanlarında incelemelerde bulundu.

Bu haberin fotoğrafı yok

İlk olarak sabah saatlerinde Şanlıurfa’nın Kuzeybatı kısmında yer alan Çakmaktepe kazı alanına giden Vali Şıldak, Taş Tepeler Projesi Koordinatörü Profesör Dr. Necmi Karul ile birlikte alanda incelemelerde bulundu. Çakmaktepe Kazı Alanında yürütülen çalışmalarla ilgili Kazı Başkanı Doçent Dr. Fatma Şahin’den bilgiler alan Vali Şıldak, daha sonra Sayburç arkeolojik kazı alanına geçti.

Sayburç kazı alanında gün yüzüne çıkarılan dikili taşları inceleyen Vali Şıldak, Şanlıurfa’nın adeta bir açık hava müzesi olduğunu belirtti. Kazı alanında yürütülen çalışmalarla ilgili Kazı Başkanı Doçent Dr. Eylem Özdoğan’dan bilgi alan Vali Şıldak, kaya üzerine işlenmiş figürleri de inceledi. Alanda çalışan kazı ekiplerine kolaylıklar dileyen Vali Şıldak, Şanlıurfa’nın her köşesinde ayrı bir değerin, ayrı bir tarihin gizli olduğunu vurguladı.

Tarihin sıfır noktasında heyecanlandıran keşifler

2023 yılında Şanlıurfa’da 9 arkeolojik alanda sürdürülen çalışmalarda Göbeklitepe ve Karahantepe’de yeni buluntular gün ışığına kavuştu.

Tarih öncesine ışık tutan, dünya ölçeğinde çok önemli keşiflerin yapıldığı Taş Tepeler projesi kapsamında sürdürülen çalışmalarda insan ve hayvan heykellerine ulaşıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalarda kireçtaşından yapılmış ve gerçek boyutlu olan bir yaban domuzu heykeli bulundu. Yüzeyinde kırmızı, beyaz ve siyah pigment kalıntılar görülebilen eser döneminden günümüze uzanan ilk boyalı heykel buluntusu oldu. Göbeklitepe’de keşfedilen yaban domuzu heykeli, H şeklinde bir sembol, bir hilal, iki yılan ve üç insan yüzü veya maskesi olduğu tahmin edilen süslemelere sahip bir seki üzerinde bulundu.

Karahantepe’de sürdürülen kazı çalışmalarında ise dönemin en gerçekçi heykellerinden biri gün ışığına kavuşturuldu. Gerçekçi bir yüz ifadesiyle tarih öncesi sanatın en etkileyici örneklerinden biri olmaya aday 2 metre yüksekliğindeki heykel bir sekinin içerisinde zemine sabitlenmiş olarak bulundu. Ölü bir insanı çağrıştıran kaburga, omurga ve omuz kemiklerinin vurgulandığı oturur vaziyetteki heykelin bulunduğu alanda duvara yerleştirilmiş bir akbaba heykeli ile zemine bırakılmış taş tabaklara da ulaşıldı.

Sayburç kazı alanının ardından Karahantepe’ye geçen Vali Şıldak, gün yüzüne yeni çıkarılan heykelleri inceledi. Taş Tepeler Proje Koordinatörü Profesör Dr. Karul’dan bilgiler alan Vali Şıldak, kazı alanlarındaki çalışmalarla iftihar ettiklerini belirterek, tarihi bir gün olduğunu ve bulunan eserlerin tarih öncesine dayanan ilk sanat eserlerinden biri olabileceğini söyledi.

Vali Şıldak, ayrıca gün yüzüne çıkarılan yeni buluntuların kazı çalışmalarına yeni bir heyecan ve motivasyon kazandıracağının da altını çizdi.

Vali Hasan Şıldak’a kazı alanlarında ziyaretlerinde; Taş Tepeler Projesi Koordinatörü Profesör Dr. Necmi Karul’un yanı sıra, İl Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan, Müze Müdürü Celal Uludağ, Çakmaktepe Kazı Başkanı Doçent Dr. Fatma Şahin ile Sayburç Kazı Başkanı Doçent Dr. Eylem Özdoğan eşlik etti.

Hibya Haber Ajansı