Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Viop analizi

Güne hafif satıcılı başlangıç yapan Ekim vadeli sözleşme, dar bantta volatil seyir izleyerek sınırlı kazançla kapanış gerçekleştirdi. 8.820 ile 8.953 seviyeleri arasında işlem gören sözleşme % 0,38 yükselişle 8.883 uzlaşma fiyatından kapandı.

Güne hafif satıcılı başlangıç

BIST – 30 Yakın Vade

Güne hafif satıcılı başlangıç yapan Ekim vadeli sözleşme, dar bantta volatil seyir izleyerek sınırlı kazançla kapanış gerçekleştirdi. 8.820 ile 8.953 seviyeleri arasında işlem gören sözleşme % 0,38 yükselişle 8.883 uzlaşma fiyatından kapandı. Akşam seansında yatay hareketin görüldüğü sözleşme uzlaşma fiyatı üstünde 8.902 puandan kapattı. Piyasalar, bu akşam  S&P Türkiye kredi notu değerlendirme raporunu bekliyor. Fitch sonrası S&P’nin de notu sabit bırakıp görünümü negatiften durağan-pozitife yükseltmesi bekleniyor. Yurtdışı tarafında risk iştahının geri geldiği görülüyor. ABD borsaları yükselişle kapatırken bu sabah vadelileri hafif alıcılı seyir izliyor. Asya piyasalarında pozitif eğilim hakim ve Avrupa borsalarının güne alıcılı başlaması bekleniyor. Bugün TUPRS’ın temettü ödemesi ve pay vadeli sözleşmelerde vade sonu olması nedeniyle sözleşmede volatilite görülebilir. Ekim vadeli sözleşmede yatay açılış yapmasını bekliyoruz.

Kısa vadede 8.600 üstünde pozitif seyrin devam etmesini beklediğimiz sözleşmede, yükselişin ivme kazanması için 9.000 seviyesinin aşılması gerekiyor. Sözleşmede gün içi 5 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 8.835 ve 8,930 seviyelerini referans olarak takip ediyoruz. Yükselişlerde 8.930 direncinin üstünde kalıcı olması durumunda 9.000 seviyesi hedef olarak takip edilebilir.  Geri çekilmelerde ise 8.835-8.765 destekler olarak görülmekte. 8.765 altına sarkmada satış baskısının hız kazanması beklenebilir.

Dolar/TL Yakın Vade

Eylül vadeli Dolar/TL sözleşmesi dün 27,3949 ile 27,5208 seviyeleri arasında dalgalanarak günü yüzde 0,19’luk yükselişle 27,4413 uzlaşma fiyatından tamamladı. TCMB, politika faizini yüzde 30’a çıkardığı toplantının özetini yayımladı. Özette enflasyon beklentilerindeki mevcut seyir ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü riskleri canlı tuttuğu belirtildi. ABD tarafında ikinci çeyrek nihai büyüme yıllıklandırılmış bazda yüzde 2,1 ile beklentilere paralel gerçekleşti. Ülkede işsizlik maaşı başvuruları geçen hafta 204 bin olarak gerçekleşti. Bekleyen konut satışları ise ağustosta yüzde -7,1 ile bir önceki aya göre daralma kaydetti. Verilerin fiyatlamalara etkisi sınırlı kaldı. Bugün yurt içerisinde dış ticaret dengesi ve S&P’nin kredi notu değerlendirme raporu izlenecek. ABD tarafında ise çekirdek PCE verisi öne çıkacak. Dolar/TL spot kur, bu sabah saat 08:15 itibariyle 27,46’lı seviyelerden işlem görüyor. Dolar endeksi 106,01 civarında hareket ediyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 4,58 civarında bulunuyor. Bugün eylül vadeli Dolar/TL sözleşmesinde vade sonu olması nedeniyle anlık fiyatlamalarda volatilite artabilir.

Kaynak Gedik Yatırım

Hibya Haber Ajansı