Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Vulin: Cumhurbaşkanı Xi’nin ziyareti ikili işbirliğine canlılık kattı

Sırbistan Başbakan Yardımcısı Aleksandar Vulin, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Sırbistan ziyaretinin tarihî bir ziyaret olarak ikili işbirliğine canlılık kattığını belirtti.

Bu haberin fotoğrafı yok

Sırbistan Başbakan Yardımcısı Aleksandar Vulin, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Sırbistan ziyaretinin tarihî bir ziyaret olarak ikili işbirliğine canlılık kattığını belirtti.

Aleksandar Vulin, Çin Medya Grubu’na (CMG) verdiği özel röportajda, Sırbistan’ın iki halka mutluluk getirilmesi, dünyanın barış ve kalkınması ile insanlığın kader birliğinin oluşturulmasının hızlandırılması için Çin ile birlikte çaba sarf etmeye hazır olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in sekiz yıl içinde Sırbistan’ı ikinci kez ziyaret etmesinin onur verici olduğuna işaret eden Vulin, ‘‘Sırbistan’ın coğrafyası, nüfusu, ekonomisi ve askeri gücü Çin ile kıyaslanamaz; ancak şunu biliyoruz ki, Çin ile dostluğumuz Cumhurbaşkanı Xi’nin ikinci ziyaretinin gerçekleşmesini sağladı. Cumhurbaşkanı Xi ve Cumhurbaşkanımız Vucic, çok iyi bir örnek ortaya koydu. Yeni dönemde Sırbistan-Çin kader birliğini oluşturmak için hepimiz daha sıkı dayanışma içinde olmamız ve daha çok çalışmamız gerekiyor.” dedi.

Çin ve Sırbistan arasındaki dostluğun sınamaları geçerek uzun ve derin bir geçmişe sahip olduğuna işaret eden Vulin, 2016 yılından bu yana ikili işbirliğinin Sırbistan’ın kalkınmasına büyük yarar getirdiğini, Cumhurbaşkanı Xi’nin 8 yıl aranın ardından tekrar Sırbistan’ı ziyaret etmesinin ikili işbirliğine canlılık kattığını ifade etti.

Çin ve Sırbistan’ın farklı alanlardaki işbirliğinin büyük bir potansiyele sahip olduğunu kaydeden Başbakan Yardımcısı Vulin, iki ülkenin ekonomi, kültür ve güvenlik alanlarındaki işbirliğini artırması gerektiğini dile getirdi.

Vulin, uluslararası ortam ne yönde değişirse değişsin Sırbistan’ın daima Çin’in yanında yer alacağının altını çizerek, ülkesinin Tek Çin ilkesini kararlılıkla destekleyeceğini de yineledi.

Hibya Haber Ajansı