Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Wang Yi, Kamboçya Başbakanı’yla bir araya geldi

Kamboçya’yı ziyaret eden Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Phnom Penh’te Kamboçya Başbakanı Hun Manet’le bir araya geldi.

Kamboçya’yı ziyaret eden Çin

Kamboçya’yı ziyaret eden Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Phnom Penh’te Kamboçya Başbakanı Hun Manet’le bir araya geldi.

Wang Yi, Hun Manet’in liderliğindeki yeni dönem hükümetin ulusal ekonomiyi hızlı, istikrarlı ve sağlıklı şekilde geliştirdiğini, halkın yaşam koşullarının iyileşmeye devam ettiğini ve ülkenin uluslararası konumunun daha da yükseldiğini söyleyerek bunları Çin’in takdirle karşıladığını belirtti.

Bakan Wang, Çin ile Kamboçya arasındaki işbirliği çerçevesinin kapsamlı şekilde sağlamlaştırıldığını, birçok projenin tamamlanarak hizmete girdiğini ve iki halka somut yararlar getirdiğini hatırlattı. Çin’in Kamboçya’yla karşılıklı güveni artırmaya devam edeceğine işaret eden Wang Yi, Çin’in Kamboçya’nın en güvenilir dostu ve en sağlam dayanağı olduğunu vurguladı.

Kamboçya Başbakanı Hun Manet, Çin ekonomisinin hızlı büyümesini takdir ederek Çin’in kalkınmasının Kamboçya dahil bölge ülkelerine önemli fırsatlar sağladığını dile getirdi. Manet, Taiwan, Hong Kong ve Xinjiang gibi Çin’in çekirdek  çıkarlarını ilgilendiren meselelerde Çin’i destekleme kararını yineleyerek, Kuşak ve Yol’un ortak inşasına aktif şekilde katılacağını ve Çin’in ileri sürdüğü 3 uluslararası inisiyatifi destekleyeceğini kaydetti. Ayrıca, Çin’le her alandaki işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu ve daha fazla Çinli işletmenin Kamboçya’da yatırım yapmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Wang Yi dün Phnom Penh’te Kamboçya Başbakan Yardımcısı Sun Chanthol’la birlikte Çin-Kamboçya Hükümetler Arası Eşgüdüm Komitesi’nin 7. toplantısına eşbaşkanlık etti. Toplantıda, kader ortaklığına dair eylem planının uygulanma durumu gözden geçirildi, gelecekteki çalışmalar hakkında fikir birliği sağlandı.

Çin, Kamboçya’nın kendi kalkınma yolunu seçmesine desteğini yinelerken, Kamboçya tarafı ise, Tek Çin politikasına bağlılığını vurguladı.

Hibya Haber Ajansı