Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Wu Fan: Blinken, Çin ziyareti esnasında samimi davranmalı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken 24-26 Nisan günlerinde Çin’i ziyaret edeceğini söyledi. Blinken, bir yıl içinde Çin’e ikinci ziyaretini gerçekleştirecek. Çin Dışişleri Bakanlığı, Blinken’in ziyaretini memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti. 

ABD Dışişleri Bakanı Antony

CGTN Yorumcusu Wu Fan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in  24-26 Nisan günlerinde Çin’i ziyaret edeceğini söyledi.

Wu Fan'a göre, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, Blinken’in ziyaretinden ikili, bölgesel ve küresel sorunların çözülmesi, Çin’le rekabetin kontrol altına alınması, yanlış kararlar verilmemesi ve çatışmaların meydana gelmemesi için temaslar kurulmasının beklendiğini söyledi.

Wu Fan Blinken ziyaretine ilişkin yaptığı değerlendirmede, şunlaı söyledi:

"Uzmanlar, Çin ve ABD arasındaki istikrarın korunmasının, Blinken’in Çin ziyaretinin en büyük hedefi olduğu kanısında. Esasen iki ülke de bu konuda hemfikir. Son günlerde bazı Batılı basın kuruluşlarının haberlerinde, Blinken’in Ukrayna krizi ve Taiwan sorunu konularında Çin’e baskı yapacağı savunuldu.  Geçmişte Çin ve ABD arasındaki gerginliğin düşmesine bazı güçlerin kararlılıkla karşı çıktığına dair birçok örnek bulunuyor. Yine bazı girişimlerle Blinken’in Çinli muhataplarıyla müzakerelerinin etkilenmesi için çalışılacak. Ancak şurası kesin ki, bu çabaların Çin’e etkisi çok az olacak.  Blinken, Çin’in “boyun eğmesini” umarak Çin’i ziyaret etmeyi düşünüyorsa iyi bir sonuca ulaşamayacağı kesin. Aslında, şu an Beyaz Saray, Ukrayna krizi, Filistin ve İsrail arasındaki çatışmalar ve fentanil sorunu dâhil birçok konuda Çin’in işbirliğini bekliyor. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, iki hafta önce yaptığı Çin ziyareti esnasında kritik ekonomik sorunların çözülmesi için Çin’le işbirliğini yoğunlaştırmaya hazır olduklarını kaydetti. Bu yüzden, Blinken de Çin’in yolunu tutarken azami samimiyet göstermeli." 

CGTN Yorumcusu Wu Fan, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in kısa süre önce ABD Başkanı Joe Biden’le yaptığı telefon görüşmesinde, iki büyük ülkenin bir çatışmaya girmemek için temaslarını sürdürmesi gerektiğini ifade ettiğini vurguladı.

Wu Fan, "Çin, ABD’yle ilişkilerini normalleştirmek için büyük çaba gösterdi. Aynı samimiyeti Blinken de ortaya koymalı." dedi.

 

Hibya Haber Ajansı