Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Xi Jinping’in memleket özlemi

Bugün, Çinliler için büyük bir öneme sahip olan Güz Ortası Bayramı. Çin kültüründe dolunay, aile birleşmesini temsil eder ve Çinliler bu özel günü, Ay’a bakarak, memleket ve aile özlemi içinde geçirirler. Çin’in en yüksek lideri Xi Jinping de kalbinde hep memleket, halk ve aile özlemini taşır.

Bugün, Çinliler için büyük

Bugün, Çinliler için büyük bir öneme sahip olan Güz Ortası Bayramı. Çin kültüründe dolunay, aile birleşmesini temsil eder ve Çinliler bu özel günü, Ay'a bakarak, memleket ve aile özlemi içinde geçirirler. Çin’in en yüksek lideri Xi Jinping de kalbinde hep memleket, halk ve aile özlemini taşır.

2013 yılındaki Güz Ortası Bayramı’nda, Xi Jinping, Kazakistan’ın Nazarbayev Üniversitesi’nde “İpek Yolu Ekonomik Kuşağı” hakkında bir konuşma yaparken, kendi memleketinden bahsetti. “Benim memleketim Shaanxi’dir. Bu eyalet, tarihi İpek Yolu'nun başlangıç noktasında yer alır. Tarihi düşündüğümde, vadiler arasında yankılanan deve çanlarının seslerini duyar gibi oluyorum. Bunlar, bana büyük bir yakınlık hissi verir,” dedi.

Xi Jinping, geçen yüzyılın 60’lı yıllarının sonunda, Shaanxi eyaletine bağlı Liangjiahe köyünde yaşamış ve orada yedi yıl geçirmiş. Xi, yerel halkla birlikte çobanlık yapmış, ot kesmiş ve kömür taşımış.

(13 Şubat 2015’te Xi Jinping, Liangjiahe köyüne geri döndü ve yerel halkı ziyaret etti)

O dönemden 30 yıl sonra, 2013 yılında Kosta Rika’ya resmi bir ziyarette bulunan Xi Jinping, bir köylünün ailesini ziyaret etti ve Liangjiahe’de geçirdiği günlerle gurur duyduğunu ifade etti. Yerel bir köylü, “Xi’nin anlatımı beni çok duygulandırdı. Bir köylü olmaktan gurur duyan bir devlet liderini çok az görüyorum,” dedi.

(3 Haziran 2013’te Xi Jinping ve eşi Peng Liyuan, Kosta Rika’da bir köylü ailesini ziyaret etti)

Hebei eyaletine bağlı Zhengding ilçesi, Xi Jinping’in sıkça özlediği bir başka “memleket”tir. 1982 yılında, Xi Jinping, başkent Beijing’deki iyi yaşam şartlarından vazgeçerek, Zhengding ilçesine yerleşti ve Çin Komünist Partisi Zhengding Komitesi Sekreteri oldu. Xi, burada geçirdiği üç yıl boyunca yerel halkın mutluluğu için yoğun çaba harcadı. Temmuz 2013’te, Xi Jinping, Zhengding ilçesini ziyaret etti. Xi, “Ziyarette gördüğüm her şey, gittiğim her yer bana hiç yabancı gelmiyor. Burada yaşadığım anılar gözlerimin önünde film şeridi gibi akıp gidiyor,” diye konuştu.

(1983 yılında Xi Jinping, yerel halktan öneriler topladı)

1985 yılından sonra, Xi Jinping, Fujian eyaletinde 17 yıl görev yaptı. Fujian, Xi için bir başka “memleket” oldu. “Buradaki her ot, her ağaç bana derin duygular veriyor,” şeklinde konuştu.

(24 Mart 2021’de Xi Jinping, Fujian eyaletinde bir parkı ziyaret ederken yerel halkı selamladı)

23 Eylül 2023’te, Xi Jinping, Zhejiang eyaletinin merkezi Hangzhou’da düzenlenen 19. Asya Oyunları’na katılan yabancı konuklar onuruna verilen yemekte Zhejiang’ı sıcak duygularla tanıttı. Xi, Zhejiang’da 6 yıl görev yaptı. “Çin merkezi hükümette görev yaptıktan sonra, Zhejiang’a sıkça dönüyorum, her defasında birkaç yeri ziyaret ediyorum,” ifadelerini kullandı.

(20 Eylül 2023’te Xi Jinping, Zhejiang eyaletine bağlı Lizu köyünü ziyaret etti)

1.4 milyar nüfusa sahip büyük bir ülkenin en yüksek lideri olan Xi Jinping, aynı zamanda “Sarı Toprakların oğlu”dur. Xi, memleketine, halkına ve devlete olan sevgisini, halka hizmet etme ruhuyla birleştirdi ve kendisini Çin halkının daha iyi bir yaşam sürmesi için harcanan çabalara adadı.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı