Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yüksek volatilite sürüyor

Haftaya yukarı yönlü bir eğilimle başlamasına karşın kazanımlarını geri vererek ilk işlem gününü eksi bölgede noktalayan ve yüksek volatilitenin etkisi altında kalmaya devam eden Borsa İstanbul dün de varlık göstermekte başarılı olamadı.

Haftaya yukarı yönlü bir

Haftaya yukarı yönlü bir eğilimle başlamasına karşın kazanımlarını geri vererek ilk işlem gününü eksi bölgede noktalayan ve yüksek volatilitenin etkisi altında kalmaya devam eden Borsa İstanbul dün de varlık göstermekte başarılı olamadı. Gündemin son derece sakin olması varlık fiyatlarının destek bulmasını zorlaştırırken yerel seçim tarihinin giderek yaklaşması yatırımcıları risk almaktan uzaklaştıran bir unsur olarak öne çıkıyor. Mevduat faizlerinin göreceli yüksek seyrini de bu noktada not etmek gerekir. Yaklaşan Paskalya tatilinin fiyat hareketlerini limitlemesi ile yurt dışında da hafta başına kıyasla farklı bir görünüm yok. Her ne kadar Cuma günü ABD’de PCE endeksi gibi önem derecesi yüksek bir veri açıklanacak olsa da enflasyona dair risklerin fiyatlanmış olması ve son işlem günündeki tatil verinin etki derecesini önemli ölçüde azaltacaktır. Bu kapsamda haftanın geri kalanının son birkaç günden anlamlı şekilde farklılaşmasını beklemiyoruz.

TL: Yukarı yönlü sınırlı eğilim sürüyor olsa da USD/TL geçen haftaki PPK kararlarının ardından göreceli olarak daha dengeli bir seyir izlemeye başladı. Bu kapsamda geçen hafta 12,5 sınırına kadar yükselen USD/TL kurunun 1 aylık volatilitesinin 11 seviyesinin altına gerilediğini görüyoruz. TL gecelik referans faiz oranı ise %53 seviyesine yakın seyretmeye devam ediyor. Dolayısıyla mevcut durumda TL’nin faiz avantajı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak ABD ile Türkiye arasındaki enflasyon farkını göz önünde bulundurulduğunda TL’deki sınırlı kayıpların olağan karşılanması gerekir. Türkiye’nin 5 yıl vadeli CDS primi ise 320 baz puanın hemen üzerinde seyrediyor. 

Borsa İstanbul: Pazartesi günü %2,5 oranında artıyı görmesine rağmen kapanışı %1’e yakın eksi ile yapan BIST-100 endeksi negatif bir sinyal verse de teknik açıdan önemli bir nokta olan 9000 puanın üzerinde kalınması riskleri limitlemişti. Dün ise endeksin açılışın ardından bu kritik seviyenin altına gerilemesi baskının artmasına ve günün sonunda %2,46 oranında kayıp yaşanmasına neden oldu. Böylece endeks %2,78 değer kaybettiği 3 Ocak’tan bu yana günlük bazda en sert değer kaybına uğradı. 9000 puanın altında kalındıkça aşağı yönlü risklerin devam edebileceğini göz önünde bulundurmak gerekir. Ayrıca endeksin 50 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 8845 puanın da altında kapanış yaptığını görüyoruz. Yaklaşık iki ay sonra ilk kez bu ortalamanın altında gün noktalanmış oldu. Bu eğilimin devam etmesi teknik görünümü daha da bulanıklaştırabilir. Bu nedenle 50 günlük ortalamanın aşılmasının önemli olduğunu düşünüyoruz. Dün AKBNK’ın temettü ödemesi ise BIST-100 endeksini yaklaşık 19 puan aşağı çekti. Aşağıda ise 8700 puanı ilk destek olarak izliyoruz.

BIST-30 en yakın vadeli VİOP kontratı

Günü 9757 puanda kapatan BIST-30 kontratlarında 9689, 9611, 9543 ve 9465 destek olarak izlenebilir. 9826, 9904, 9972 ve 10050 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

USD/TL en yakın vadeli VİOP kontratı

Günü 32.2564 seviyesinde kapatan USD/TL vadeli işlem kontratlarında 32.224, 32.1595, 32.095 ve 32.0305 destek olarak izlenebilir. 32.2885, 32.353, 32.4175 ve 32.482 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

Kaynak ÜnlüCo

Hibya Haber Ajansı