Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Zelensky: Savaşta 31 bin Ukrayna askeri öldürüldü

STOCKHOLM – 25.02.2024 – HİBYA – Kyiv Independent gazetesinin haberine göreUkrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, 25 Şubat’ta Kiev’de düzenlenen “Ukrayna. Yıl 2024” forumunda yaptığı konuşmada, yaklaşık 31 bin Ukraynalı askerin Rusya ile savaşta öldürüldüğünü söyledi.

STOCKHOLM - 25.02.2024 -

Zelensky "Her bir kişi bizim için çok büyük bir kayıp. Bu savaşta 31 bin Ukraynalı asker öldü.Bizim için çok acı verici." diye konuştu.

Zelensky'nin bu açıklaması savaşın başlamasından bu yana ölen askerlerin sayısın kamuoyuna açıklandığı ilk sefer oldu.

Zelensky, bu rakamın Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik 10 yıllık saldırganlığının tamamını mı kapsadığını yoksa tam ölçekli işgalin yalnızca son iki yılını mı kapsadığını açıklamadı.

Yaralı Ukrayna askerleri konusunda bir sayı vermeyeceğini söyleyen Zelensky ''Çünkü Rusya kaç kişinin savaş alanını terk ettiğini bilecek." diye konuştu.

Rusya'nın işgal altındaki bölgelerdeki savaşında onbinlerce sivilin öldürüldüğünü söyleyen Zelensky, kesin miktarın bilinmediğini ve bölgeler kurtarıldıktan sonra bunu öğrenmenin mümkün olacağını ekledi.

Ukrayna'daki Birleşmiş Milletler İnsan Hakları İzleme Misyonu (HRMMU) 24 Şubat'ta yaptığı açıklamada, Rusya'nın Şubat 2022'de Ukrayna'yı tam kapsamlı işgalinin başlamasından bu yana en az 10 bin 582 sivilin öldüğünü ve yaklaşık 20 bin sivilin yaralandığını söylemişti.

Hibya Haber Ajansı