Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Zhejiang eyaletinin kalkınmasının sırları

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 20-21 Eylül günlerinde ‘Çin’in modernleşmesinin öncüsü’ olarak bilinen Zhejiang eyaletinde incelemelerde bulundu. Xi, Zhejiang eyaletindeki ticaret merkezi, sergi salonu, kültür bölgesi ve kırsal bölgeleri ziyaret etti.

Bu haberin fotoğrafı yok

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 20-21 Eylül günlerinde ‘Çin’in modernleşmesinin öncüsü’ olarak bilinen Zhejiang eyaletinde incelemelerde bulundu. Xi, Zhejiang eyaletindeki ticaret merkezi, sergi salonu, kültür bölgesi ve kırsal bölgeleri ziyaret etti. Peki Zhejiang eyaleti nasıl gelişti? Cumhurbaşkanı Xi Jinping bu eyaletinin kalkınması için nasıl bir yol haritasını çizdi?

Modern ekonomi geliştirmek

İnovasyonu ekonomik kalkınmanın ana itici günü haline getirmek, Xi Jinping’in ekonomik düşüncelerinden kritik bir nokta. Xi ziyaretinde reel ekonominin modern sanayi sisteminin temeli olduğunu ifade ederek, en ileri teknoloji ile imalat sektörünün gücellenmesini gerçekleştirmesi gerektiğine işaret etti. Xi, Zhejiang eyaletinde uluslararası rekabet gücüne ve stratejik öneme sahip yükselen sanayi kümesi ve dijital sanayi kümesi oluşturmayı tavsiye etti. 

Dışa açılma boyutunu genişletmek

Zhejiang eyaleti, Çin’de ilk dışa açılan eyaletlerden biriydi. ‘Dünyanın en büyük küçük malların toptan satış pazarı’ olarak bilinen Yiwu Uluslararası Ticaret Merkezi eyalette yer aldı.  Merkezde dünya çapında 230'dan fazla ülke ve bölgeye satılan 2,1 milyondan fazla emtia çeşidi bir araya getirildi. 32 milyon kişinin istihdamıyla doğrudan bağlanan merkez aynı zamanda küresel ekonominin "barometresi" olarak bilinir. Xi Jinping’in Yiwu gezisi, Çin’in dışa açılma boyutunu daha da genişleteceğine ve özel ekonominin modernleşme sürecinde daha önemli bir rol oynayacağına dair sinyal verdi.

2022 yılında Yiwu’nun toplam dış ticareti 470 milyar yuanı geçti

Köylüleri refaha kavuşturmak

Tarım ve köylerin moderleşmesi, Çin modernleşmesinin önemli parçası. Xi, Zhejiang gezisinde özel olarak uzak bölgede bulunan Lizu köyüne geldi. Geçtiğimiz 20 yılda Lizu köyünde büyük değişiklik yaşandı. Geçen yılda Lizu köyü 200 binden fazla turist ağırladı ve köylülerin kişi başına düşen harcanabilir gelir 52 bin yuana ulaştı. Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Zhejiang eyaletinin gelir farklılıklarının azaltılması yönünde bir örnek olşuturmasını istedi.

Modern medeniyetini geliştirmek

Zhejiang eyaletinde birçok tarihi kalıntılar yer almakta. Çin medeniyetinin beş bin yıllık tarihine tanıklık eden Liangzhu Antik Kenti’nin kalıntısı burada bulundu. 2 bin beş yüz yıllık geçmişe sahip Büyük Kanal buradan geçti. Cumhurbaşkanı Xi, seçkin geleneksel Çin kültürünün nesilden nesile aktarılamsını ve modern Çin medeniyetinin gelişmesini istedi.

Doğu Zhejiang Büyük Kanalı'nın Shaoxing Bölümü

 

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı