Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Zorlu: “Akersoy hakkında verilen tutukluluk kararı ölçülülük ilkesine aykırıdır”

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, İstanbul’da Filistin’e destek amaçlı düzenlenen yürüyüşün ardından yaşananlara ilişkin açıklama yaptı.

Bu haberin fotoğrafı yok

Zorlu, İstanbul’da daha önce de olduğu gibi Filistin’e destek amaçlı bir yürüyüş düzenlendiğini belirterek, “Ancak etkinlik kapsamında milli birliğimiz ve cumhuriyet değerlerimiz açısından asla kabul edemeyeceğimiz bazı görüntüler de kamuoyuna yansımıştır. Yürüyüşün dağılması esnasında bu görüntülerden de etkilenen üniversite öğrencisi Ege Akersoy bir başka vatandaşımıza fiziksel şiddet göstermiş ve gözaltına alınmasının ardından Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilerek tutuklanmıştır.” ifadelerini kullandı.

“Fiziksel şiddeti asla savunmamakla birlikte somut olayda Ege Akersoy hakkında tutuklama gibi en ağır koruma tedbirine başvurulmasının hukuka aykırı olduğunu ifade etmek isteriz.” diyen Zorlu, şunları kaydetti:

“Tutuklamanın kanuni gerekçelerinden delil karartma veya kaçma şüphesi bulunmayan; hüküm kurulsa dahi hükmün erteleneceği ortadayken mevcut durumda Ege Akersoy hakkında verilen tutukluluk kararı ölçülülük ilkesine aykırıdır. İvedilikle tahliyesine karar verilmelidir. Daha önce de örneklerine rastladığımız hukuka aykırı verilen bu kararlar, yargının siyasallaşmasını ve hukuki güvenlik endişesinin artmasına neden olmaktadır.”

Zorlu, açıklamasının devamında “Ege Akersoy’un gözaltına alınmasından hemen sonra ailesiyle görüşme gerçekleştirdiğimiz gibi hukuki sürecin avukatlarımız vasıtasıyla takip edilmekte olduğunu kamuoyunun bilgisine sunarız.” ifadesine yer verdi.

Hibya Haber Ajansı